Zima je v plném proudu a brzy se naplno rozjedou i zimní kurzy Katedry tělesné výchovy (KTV) MFF UK. Než vyrazíte na hory, přečtěte si, s jakým vybavením můžete brázdit svah.

Sjezdové lyže
Vybavení na sjezdové lyžování se dělí do dvou základních kategorií:
- Lyže určené převážně pro jízdu po sjezdovce
- Lyže určené pro jízdu ve volném terénu
Lyže na sjezdovku dále rozlišujeme dle typu oblouku, jaký chceme jezdit (krátký, střední, dlouhý oblouk), a rychlosti, kterou se chceme pohybovat.
Kratší, tzv. slalomové lyže slouží převážně k jízdě krátkými až středními oblouky. Jsou snadněji ovladatelné právě díky své délce (do 165 cm) a malému rádiusu (poloměru zatáčení do cca 13 m).
Tzv. obřačky slouží k jízdě v delších obloucích. Jsou delší (175 cm) a mají větší rádius (17 m).
Použité názvosloví vychází z disciplín závodního alpského lyžovaní, kde se závodí právě ve slalomu, obřím slalomu a sjezdu.
Současným trendem je vyrábět lyže univerzálnější, které umožňují jízdu různými styly i terény (tedy jízdu v obloucích různých délek, oblouky carvingové i smýkané a částečně i jízdu v neupraveném terénu).
Lyže určené pro jízdu ve volném terénu a v prašanu jsou obecně delší a také širší, aby mohly po podkladu tzv. „plout“ a jízda v hlubokém sněhu byla snazší.
Při výběru vybavení je kromě už zmíněného třeba brát na zřetel také tvrdost lyže. Tvrdší lyže volí lepší a také váhově těžší lyžaři.
Snowboard
Snowboarding je v porovnání s lyžováním mladý sport. U nás se začal rozvíjet v 80. letech minulého století.
Dělí se na tři odvětví: alpine styl, freestyle a freeride.
Pro alpine styl se používají užší a tužší snowboardy s jednou špičkou, boty jsou pevné skeletové. Na „prknech“ se závodí v paralelním a obřím slalomu, případně poslouží k volné carvingové jízdě na sjezdovce.
Pro freestyle jsou prkna širší a měkčí se špičkami na obou koncích. Boty jsou měkké a umožňují volnější pohyb. Hlavním rysem freestylu jsou skoky a triky předváděné na překážkách ve snowparku i mimo něj. Závodí se na U-rampě, v big air a slopestylu.
Snowboardy vhodné pro freeride, tedy na jízdu mimo sjezdovku, bývají delší a širší než ty freestylové, navíc mají vázání posunuté dozadu, aby se při jízdě špička prkna nebořila v prašanu. Freeridová prkna lze samozřejmě používat i na sjezdových tratích, a proto jsou nejuniverzálnější.
Pokud si chcete zalyžovat nebo se naučit na snowboardu, vyrazte s KTV na hory.
Začátečníkům vše rádi vysvětlíme a ukážeme, pokročilejším
pomůžeme zdokonalit techniku. Začátečníci se mohou učit na sjezdovce u chaty, kde je bezplatný vlek a ideální podmínky pro výuku. Pokročilejší
jezdí v areálu ve Špindlerově Mlýně, kde jsou sjezdové tratě všech
obtížností.
Rádi vám poradíme s výběrem vhodného lyžařského a snowboardového vybavení, obuvi či oblečení. Vybavení si u nás můžete také půjčit. Zajezdit si můžete na měkkých i tvrdých snowboardech. Máme prkna pro alpine styl a letos nově také pro freeride. Oblouky si vyzkoušíte na lyžích délky od 90 do 160 cm.
Těšíme se na vás.
Mohlo by vás zajímat:
S
Matfyzem na běžky bez obav
Testy
fyzické zdatnosti na Matfyzu
Volejbal na
Matfyzu
Sportování s Matfyzem od jara do podzimu
Tradice
albertovských kurtů
Vodáci a veslaři na Matfyzu
Lukostřelecké
vítězství pro Matfyz
Běh
na lyžích má na Matfyzu zelenou
Studenti
Matfyzu propagují nové sporty
Když
se Matfyzák rozhodne utužovat nejen ducha