Štěpán Šubík: Kvalitní předpověď je pro energetiku nezbytná

Štěpán Šubík: Kvalitní předpověď je pro energetiku nezbytná

Fyzika / video

Štěpán Šubík vystudoval na Matfyzu meteorologii a klimatologii. Jeho další kroky po škole však překvapivě nevedly do žádné výzkumné instituce, ani meteorologické společnosti. Namísto toho nastoupil do firmy ČEZ, kde se věnuje analýzám trhu s energiemi.

Úkolem Štěpána Šubíka je předpovídat ceny energií v západní Evropě, kde velká část elektřiny už pochází z obnovitelných zdrojů. „Jde o větrné a solární elektrárny, ke kterým potřebujeme znát co nejlepší předpověď počasí, zvláště předpovědi týkající se větru, teploty a slunečního svitu,“ říká Štěpán Šubík. Při práci využívá klasické meteorologické modely. S jejich pomocí určuje, kolik se vyrobí elektřiny a také jaká bude zhruba spotřeba. Jeho údaje pak využívají obchodníci ČEZu.

Jak sám říká, na Matfyzu se naučil především dobře pracovat s daty a vytvářet kvalitní analýzy. Za své hlavní devízy považuje také zaměření. Odborníků na meteorologii a klimatologii je totiž nejen v energetice málo.

Co Štěpána Šubíka přivedlo do ČEZu a jaké předpoklady by měl mít uchazeč o podobnou pozici? I to se dozvíte ve videu.

Skupina ČEZ patří mezi strategické partnery fakulty. Studentům MFF UK nabízí možnost spolupráce na závěrečných pracích i pracovní uplatnění. Aktuální volné pracovní pozice najdou zájemci na webu https://kdejinde.jobs.cz/. Témata bakalářských a diplomových prací i možnosti další spolupráce je možné konzultovat s pracovníky Katedry fyziky atmosféry MFF UK.


Mohlo by vás také zajímat:

Petr Jaroschy: Pracuji na aplikaci, která odhalí podezřelé transakce
Ondřej Papík: Analyzujeme data pro soudní znalce, policii i světové vlády
Marie Píchová: Ženy mají do Microsoftu dveře otevřené
Daniel Krýcha: Správný trader je hodně všestranná osobnost
Marek Šešulka: Aktuár není jenom matematik, musí umět daleko víc
Lukáš Beran: Mám rád věci dotažené do konce
Vývojář z MEWS: Baví mě předávat znalosti