Pozor! Používáte zastaralý prohlížeč, stránka se nemusí zobrazovat správně. Aktualizujte jej a zlepšete tak svůj uživatelský zážitek.

Matfyz.cz

Fyzikální pokus: Elektřina z citronu

Pro získání většího napětí, které rozsvítí malou diodu, můžeme obvod sestavit pomocí octa nalitého do šálků (foto: Svoboda)

V dnešním pokusu si ukážeme, že citron nemusí být užitečný pouze v kuchyni, ale že s jeho pomocí můžeme vyrobit také elektrickou energii.

Pro pokus budeme potřebovat citrony (dva a více), měděný a zinkový plíšek (můžeme použít pozinkovaný plech nebo zinek získat z rozříznutého obalu monočlánku), drátky, svorkovnici a malou kalkulačku. V druhé variantě pokusu použijeme namísto citronů a kalkulačky ocet (nalitý do šálků) a malou diodu.

Plíšky očistíme lihem a zapíchneme je do citronů tak, aby se vzájemně nedotýkaly. Do série zapojíme více citronů (viz foto). Drátkem nebo svorkovnicí měděný a zinkový plíšek propojíme s kalkulačkou. Vznikne napětí, které nám kalkulačku zapne.

--

--

Velikost napětí závisí na tom, jak je ovoce kyselé, a na čistotě použitých kovů. Pro získání většího napětí, které rozsvítí malou diodu, můžeme obvod sestavit pomocí octa nalitého do šálků (viz foto).

Mezi kovy a kyselinou citronovou (nebo octovou) dochází k chemické reakci – elektrolýze –, v níž elektrony putují mezi kladně nabitou částí (mědí) a záporně nabitou částí (zinkem). Z citronu (nebo octa) jsme tak vytvořili jednoduchý galvanický článek.

První galvanický článek sestrojil na konci 18. století Alessandro Volta. Dal mu jméno po italském lékaři a vědci Luigim Galvanim, jenž si v roce 1789, během svých experimentů, všiml zvláštního jevu, kdy sebou žabí stehýnka položená na zinkovém plechu začala po dotyku železným nožem podivně škubat. Galvani tento jev nedokázal uspokojivě vysvětlit (přičítal jej existenci jakési „živočišné energie"). Až právě Alessandro Volta zjistil, že škubání vzniká v reakci na dotyk dvou různých kovů.


Další pokusy:

Fyzikální pokus: Povrchové napětí kapalin
Fyzikální pokus: Coriolisova síla
Fyzikální pokus: Rázostroj
Fyzikální pokus: Setrvačnost mince
Fyzikální pokus: Potápěč
Fyzikální pokus: Těžiště
Fyzikální pokus: Lom světla
Fyzikální pokus: Pokusné vajíčko II
Fyzikální pokus: Voda za víno
Fyzikální pokus: Atmosférický tlak
Fyzikální pokus: Fata morgána
Fyzikální pokus: Aerodynamické paradoxy
Fyzikální pokus: Vířivé proudy v ešusu
Fyzikální pokus: Setrvačnost zavěšeného závaží
Fyzikální pokus: Pokusné vajíčko
Optické klamy 1
Optické klamy 2

Další obrázky
comments powered by Disqus

Matfyz.cz

Univerzita Karlova
Matematicko-fyzikální fakulta
Ke Karlovu 3
121 16  Praha 2
IČ: 00216208
DIČ: CZ00216208
web fakulty
studuj na Matfyzu
e-shop