Jan Herzig ze Zvaž vědu!: Odmala si pořád kladu nějaké otázky

Jan Herzig ze Zvaž vědu!: Odmala si pořád kladu nějaké otázky

Fyzika / rozhovor

Jan Herzig miluje fyziku. I když ho maturita čeká teprve za dva roky, svými znalostmi by strčil do kapsy i nejednoho vysokoškoláka. Jako stážista Astronomického ústavu Akademie věd ČR zkoumá exoplanety, o astronomii a astrofyzice píše popularizační články a před dvěma lety založil společně se svými kamarády projekt, kterým chce pro vědu nadchnout i další středoškoláky.

„Vždy jsem byl velmi komunikativní a hrozně mě bavilo poznávat nové lidi.  Zároveň jsem však vždy snil i o tom, že jednou svým vlastním dílem posunu lidské poznání o kousek dál,“ říká Jan Herzig, student Gymnázia J. Š. Baara v Domažlicích a hlavní organizátor projektu Zvaž vědu! (foto: Petra Ottová)
„Vždy jsem byl velmi komunikativní a hrozně mě bavilo poznávat nové lidi. Zároveň jsem však vždy snil i o tom, že jednou svým vlastním dílem posunu lidské poznání o kousek dál,“ říká Jan Herzig, student Gymnázia J. Š. Baara v Domažlicích a hlavní organizátor projektu Zvaž vědu! (foto: Petra Ottová)

Jane, kdy jste začal „zvažovat“ vědu? Co vás k vědě přivedlo?

Byla to souhra šťastných náhod v době přibližně před šesti lety. Tehdy jsem byl v páté třídě na základní škole a chystal se na osmileté gymnázium. Odmala jsem si neustále kladl nějaké otázky, nejdříve o přírodě, později o historii, ale právě v této době mě díky návštěvě planetária a zhlédnutí dokumentů k oslavám 50. výročí od přistání na Měsíci zaujal zrovna vesmír. Poté jsem se k astronomii a astrofyzice přiblížil díky různým olympiádám a od té doby mám jasno.

Vědě se věnujete skutečně naplno. Jste spoluzakladatelem a hlavním organizátorem projektu Zvaž vědu!, členem České astronomické společnosti (ČAS) a týmu LASAR, stážistou v Astronomickém ústavu AV ČR, autorem popularizačních článků pro web astro.cz, zakladatelem instagramového účtu ČAS… Zapomněla jsem na něco?

Tento výčet je velmi široký a snad mimo mé pravidelné účasti v různých předmětových soutěžích, nejvíce astronomické olympiádě, obsahuje všechno. Snažím se zkrátka naplno využít prostoru, který nyní při studiu na střední škole mám.

Jak se vám daří všechno stíhat a k tomu ještě studovat na gymnáziu? Co vás teď zaměstnává nejvíce?

Škola mi dává tu možnost, že když si doplním veškeré testy a zkoušení, mohu mít vyšší než obvykle povolenou absenci. V uplynulých letech jsem si našel cestu, jak se na školu připravit co nejefektivněji, takže času na další aktivity poté zbývá docela dost. Nejvíce energie nyní věnuji právě do projektu Zvaž vědu! a své Středoškolské odborné činnosti, kterou vytvářím ve spolupráci se Stelárním oddělením Astronomického ústavu AV ČR.

Vesmír je vaší srdcovkou. O co konkrétně se zajímáte?

Aktuálně je mi nejbližší obor výzkumu exoplanet, tedy planet obíhajících kolem jiných hvězd, než je naše Slunce. V uplynulém roce jsem zpracovával odbornou práci, ve které jsem řešil možné způsoby vzniku exoplanet ze skupiny horkých Jupiterů a v této oblasti bych chtěl i nadále pokračovat.

Představte nám trochu váš projekt Zvaž vědu! a jak vznikl…

Zvaž vědu! je nyní už celostátní iniciativa studentů, která usiluje o popularizaci přírodních a technických věd mezi středoškoláky. Pořádáme velké akce pro stovky studentů v Plzni, Praze i Brně, kde sami studenti svým vrstevníkům ukazují, proč je věda baví a jaké jsou ty nejzajímavější oblasti současného výzkumu. Projekt vznikl v roce 2023 v Plzni, kdy jsem se spolu se svými kamarády zamýšlel nad tím, jak zvýšit zájem našich spolužáků o často ne příliš oblíbené předměty, jako je matematika, fyzika nebo chemie. Vsadili jsme na to, že se jim dané obory pokusíme přiblížit sami, a dle úspěchu našich akcí si troufnu tvrdit, že se to začíná dařit.

Dělat vědu a popularizovat vědu jsou dvě disciplíny, z nichž každá vyžaduje trochu jiné schopnosti. Ve které se cítíte lépe?

O trošku možná v té popularizaci. Vždy jsem byl velmi komunikativní a hrozně mě bavilo poznávat nové lidi – a právě to mi přináší popularizace vědy. Zároveň jsem však vždy snil i o tom, že jednou svým vlastním dílem posunu lidské poznání o kousek dál, což zase umožňuje věda. Do budoucna bych se proto chtěl věnovat oběma těmto disciplínám, které se myslím i velmi dobře doplňují. Ostatně, ani bych nemohl popularizovat obor, kterému sám dostatečně nerozumím.

Poslechla jsem si pár vašich vystoupení a byla jsem překvapená, co všechno o astronomii a astrofyzice víte a jak o tom dokážete poutavě mluvit. Kde jste takové znalosti načerpal?

Velké množství informací jsem stihl nasbírat v průběhu koronavirové pandemie z různých knih, webů i dokumentů. Poté mě významným způsobem posunula astronomická olympiáda, kde se mi několik let po sobě podařilo uspět v celostátních i mezinárodních kolech. V poslední době jsem pak získal velmi cenné informace o vědecké práci díky svému výzkumu exoplanet.

Moderátor jednoho pořadu to hezky vystihl, když o vás řekl, že ze sebe „ve vysoké frekvenci chrlíte desítky vesmírných zajímavostí, trochu jako při nějaké velké sluneční erupci“. Vystupování před publikem vám evidentně nedělá potíže. Přesto, zažil jste někdy u mikrofonu krušnou chvilku?

Před mikrofonem se obvykle cítím „jako doma“ a mluvení mě neskutečně baví, ale na krušné chvilky přesto někdy dojde. Největší stres mám při moderaci velkých akcí, kdy jsem nadšený, že můžu být jejich součástí, ale zároveň cítím tu ohromnou zodpovědnost, která se s nimi pojí. Už několikrát jsem v takových situacích vynechal část proslovu nebo zapomněl předat publiku nějakou důležitou informaci, ale i v nejhorším se to dá nakonec zahrát na vtipnou notu a posunout se dále.

Máte už jasno, čemu byste se chtěl jednou věnovat?

Po maturitě, která mě čeká za dva roky, bych se chtěl na vysoké škole určitě věnovat studiu fyziky. Nyní váhám, jestli vyrazit do zahraničí nebo zůstat v Česku. Už při studiu bych však chtěl proniknout na nějaké z těch vůbec nejznámějších světových vědeckých pracovišť – v mém oboru jde především o Evropskou jižní observatoř v Chile. Nabyté zkušenosti bych však chtěl zúročit poté hlavně doma v Česku a věnovat se zde naplno i své vášni pro popularizaci vědy.

Je něco, co byste si chtěl ve vědě splnit?

Přál bych si, aby mě nikdy neopustila ta touha po poznávání okolního světa. Aby se pro mě věda nikdy nestala jednotvárnou povinností, ale zůstala napořád tím dobrodružstvím, jaké v ní vidím teď. Myslím, že odvaha se ptát mě vždy dokáže posunout kupředu, i když si zatím netroufnu odhadovat, jakou podobu může jednou moje kariéra přesně mít.

Pozvěte prosím závěrem na akce Zvaž vědu! Co společně s dalšími studenty chystáte?

Další velká akce pod hlavičkou Zvaž vědu! nás čeká na konci listopadu v Plzni, tedy tam, kde to celé začalo. Půjde o největší akci, kterou jsme dosud pořádali. Naším cílem bude představit další skupinu inspirativních studentů, kteří už mají s vědou nemalé vlastní zkušenosti, co nejširším řadám středoškoláků nejen z Plzeňského kraje. Na programu jsou i experimenty a exkurze do zajímavých laboratoří. Ještě předtím plánujeme i několik menších akcí a budeme součástí různých festivalů a konferencí. Aktuální informace jsou vždy dostupné na stránkách zvazvedu.cz a Instagramu @zvaz.vedu. A jsme samozřejmě otevřeni dalším studentům z celého Česka, kteří by u nás chtěli přednášet, pomoci s organizací nebo třeba zorganizovat podobnou akci ve svém regionu – stačí nám napsat e-mail či poslat zprávu přes Instagram.

Jan Herzig
Zakladatel a hlavní organizátor projektu Zvaž vědu!, student Gymnázia J. Š. Baara v Domažlicích a popularizátor vědy. Vesmír ho uchvátil v 11 letech a nyní mu věnuje většinu svého času. Ve spolupráci s Astronomickým ústavem AV ČR se zabývá výzkumem exoplanet. Pravidelně se účastní oborových olympiád, v té astronomické uspěl několikrát i v mezinárodních kolech. V roce 2021 získal ocenění Zlatý oříšek.


Mohlo by vás také zajímat:

David Nesvorný: Na začátku byla tenká knížka o astronomii
Vedoucí Fyziklání: Chcete ovládnout matematiku? Začněte fyzikou!
Začínající fyzik: Věda je vzrušující cesta