Interaktivní příběh z období protektorátu slaví další úspěch

Interaktivní příběh z období protektorátu slaví další úspěch

Informatika / video / článek

Výuková simulace Československo 38–89: Atentát získala první cenu na největší evropské konferenci sdružující vědce a vývojáře výukových her.

Československo 38–89
Československo 38–89

Mezinárodní soutěž byla pořádána v rámci European Conference on Games Based Learning v norském Steinkjeru. Hra, kterou vyvinuli odborníci z Filozofické a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze ve spolupráci s Ústavem pro soudobé dějiny Akademie věd ČR, zde ve finále porazila americké hry Weather Trouble pro výuku přírodních věd a Mythos Unbound pro výuku klasické literatury. Celkově zvítězila v konkurenci více než 60 výukových her a simulací z celého světa.

„Skvělý interaktivní příběh s vynikající grafikou, který je podepřený mimořádně propracovanou metodikou pro učitele,” hodnotí vítězné Československo 38-89: Atentát Louise Remenyi, předsedkyně soutěžní komise. „Nepředstavuje minulost jako uzavřený příběh, ale jako problém otevřený k řešení. Žáci jsou konfrontováni s různorodými verzemi minulosti, musí kriticky pracovat s prameny, aby si vytvořili podložený názor,” doplňuje Kamil Činátl z Filozofické fakulty UK, který byl jedním z autorů metodiky pro učitele.

Projekt Československo 38–89 je sérií výukových simulací, které žákům přibližují významné okamžiky soudobých československých dějin. První díl s názvem Atentát se zabývá nacistickou okupací a obdobím po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. „Hra představuje minulost jako něco, co není akademicky odtažité, ale je obsaženo v lidech a věcech kolem nás,” říká Marie Černá z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd, která byla jedním z tvůrců historického obsahu simulace. Pro český tým je to již druhé významné vítězství. V červenci získala hra Československo 38-89: Atentát první cenu v soutěži Games Learning Society Showcase 2015 v americkém Madisonu.

Česká verze mezinárodně oceněné simulace je školám k dispozici na stránkách projektu. Pro širokou veřejnost připravili tvůrci Atentát jako počítačovou hru, kterou je možné koupit v e-shopu Filozofické fakulty UK. Československo 38-89: Atentát zároveň vychází ve speciální edici jako DVD, které distribuuje Nakladatelství Karolinum.

Aktualita 8. 12. 2015: Atentát se stal vítěznou hrou v cenách Eduína 2015. Zvítězil u odborné poroty a v hlasování veřejnosti se umístil jako třetí.
Ceny Eduína získaly simulace o protektorátu a Dětská univerzita


Mohlo by vás zajímat:

Ve výukových hrách je budoucnost, říká vývojář
Věda na UK: Medailonek Víta Šislera
Atentát přichází do škol

Tento článek jsme automaticky naimportovali z předchozího redakčního systému. Pokud se v něm něco pokazilo, dejte nám prosím vědět.