Pozor! Používáte zastaralý prohlížeč, stránka se nemusí zobrazovat správně. Aktualizujte jej a zlepšete tak svůj uživatelský zážitek.

Matfyz.cz

Grace Hopper Celebration of Women in Computing

Autorka článku Jana Bátoryová (vpravo) na říjnové konferenci Grace Hopper Celebration v americkém Orlandu (foto: archiv autorky)

Americké Orlando na začátku října zažilo dosud největší setkání žen působících v IT. Akce Grace Hopper Celebration letos přilákala více než 18 tisíc účastníků a zlomila tak všechny své dosavadní rekordy. Přestože ve středu zájmu byly informační technologie, potkat na této akci muže bylo spíše výjimkou.

Grace Hopper Celebration of Women in Computing se koná pravidelně od roku 1994. Hlavním cílem každoročního setkávání je povzbudit ženy z celého světa, které se zajímají o odvětví IT. Kromě inspirativních příběhů účastnicím nabízí řadu prezentací z oblasti technologií a IT novinek.

GHC 17 (foto: archiv autorky)

Hlavní pořadatel, organizace AnitaB.org (dříve Anita Borg Institute), spolu s Googlem každý rok vypisují stipendia, která vybraným zájemkyním z řad studentek a akademických pracovnic uhradí náklady spojené s účastí na této akci. Tento rok jsem se mezi šťastné příjemkyně stipendia zařadila i já, a velkolepou událost jsem tak mohla zažít na vlastní kůži.

Letošní konference se uskutečnila ve dnech 4. – 6. října ve městě Orlando na Floridě. Každý den nás čekala tzv. Keynote, během které jsme poznávaly významné ženy, jimž se navzdory nejrůznějším překážkám podařilo v IT uspět. Mezi vystupujícími, které publiku poodkryly část ze své cesty za úspěchem, letos byly například filantropka a manželka zakladatele Microsoftu Melinda Gatesová, Fei-Fei Li, která šéfuje Stanford Artificial Intelligence Lab, nebo Mary Spio, úspěšná podnikatelka a majitelka několika patentů.

O jeden z nejsilnějších příběhů se s ostatními ženami podělila Sue Blacková, IT specialistka a držitelka ocenění Řádu britského impéria. Ta se ve svých 25 letech odhodlala kompletně změnit svůj život, když se třemi malými dětmi utekla od manžela do azylového domu. Začala docházet do večerní školy na kurzy matematiky a po jejich úspěšném absolvování se přihlásila na univerzitu ke studiu informatiky. Vysokoškolské studium završila získáním titulu Ph.D. a dnes je jednou z nejvýznamnějších britských IT odbornic.

Záznam z první Keynote (zdroj: AnitaB.org)


Svou cestu přiblížila také Debbie Sterlingová, která založila společnost GoldieBlox vyrábějící netradiční hračky pro děvčata. Firma se snaží narušovat stereotypní představy o tom, s čím by si děvčata měla hrát, tedy že jim patří barbíny, spíše než hračky typu Lego. Sterlingová také poukazuje na to, že nestačí hračky přebarvit narůžovo, aby byly pro děvčata lákavé. Vytvořila proto hrací sadu doplněnou o příběh postavy Goldie, mladé slečny, která ráda tvoří a staví. Sada nabízí stavební návody a pomůcky, děvčata si čtou příhody Goldie a společně s ní si postaví třeba kolotoč pro zvířátka nebo lanovku.

Kromě motivační části konference nabídla také workshopy a odborné prezentace zaměřené například na oblast umělé inteligence, opensource či samotný vývoj.

Jeden z workshopů, na kterém měly účastnice za úkol během půl hodiny navrhnout komunikační řešení pro záchranáře při vzniku živelní pohromy (foto: archiv autorky)

Podstatnou část programu tvořil tzv. Career Fair se stánky firem nabízejících pracovní uplatnění. Některé ze společností dokonce už během konference pořádaly ve vyhrazených místnostech pracovní pohovory. Na potenciální uchazečky o práci se snažily zapůsobit netradičními způsoby, společnost Facebook třeba instagramovým fotokoutkem s houpačkou nebo Airbnb stánkem v podobě slaměného domečku. Večer některé firmy pořádaly party, na kterých bylo možné poznat jejich zaměstnance i ostatní zájemce o práci.

Třídenní konferenci završil velký večírek sponzorovaný společnostmi Google a Citi. A co mi účast na Grace Hopper Celebration dala? Kromě silného zážitku být mezi tolika lidmi, které spojuje stejný zájem, také množství inspirace a přesvědčení, že jsme to právě my ženy, kdo dokáže měnit svět IT, aby byl přístupnější i dalším ženám.


Mohlo by vás také zajímat:

Jaké je to na Google I/O
Informatické úlovky z Ameriky

Další obrázky
comments powered by Disqus

Matfyz.cz

Univerzita Karlova
Matematicko-fyzikální fakulta
Ke Karlovu 3
121 16  Praha 2
IČ: 00216208
DIČ: CZ00216208
web fakulty
studuj na Matfyzu
e-shop