Rotunda sv. Václava: záchrana unikátní památky

Rotunda sv. Václava: záchrana unikátní památky

Fakulta / článek

Pomozte Matfyzu s rekonstrukcí rotundy, která byla 376 let ztracena a nedávno znovu nečekaně objevena. Jak na to a co za to dostanete?

Autor: J. Kozel, M. Peterle; Pohled na Prahu z Petřína (tzv. Vratislavský prospekt), dřevořez, 1562. Muzeum hl. m. Prahy.
Autor: J. Kozel, M. Peterle; Pohled na Prahu z Petřína (tzv. Vratislavský prospekt), dřevořez, 1562. Muzeum hl. m. Prahy.

Unikátní románská rotunda sv. Václava, která byla více než 300 let považována za zaniklou, byla znovu objevena, ačkoliv ji historikové považovali za definitivně ztracenou. Hledání památky, které trvalo několik staletí, připomínalo hledání bájného svatého grálu.

Unikátní nález i projekt rekonstrukce přibližují děkan Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy prof. Jan Kratochvíl, restaurátor ak. mal. Tomáš Rafl, archeoložka dr. Jarmila Čiháková a prorektor Univerzity Karlovy prof. Jan Royt.


Díky objevu už víme, že základy rotundy sv. Václava se ukrývají v budově MFF UK na Malostranském náměstí. Jejím objevením ale vše teprve odstartovalo, protože záchrana památky je teprve na začátku.

Zatím proběhly základní a nejakutnější archeologické práce – další akce, které jsou nutné pro zachování památky pro budoucí generace, vyžadují značné finanční prostředky.

Proto vznikl Projekt záchrany rotundy sv. Václava na Malostranském náměstí v Praze, na kterém se můžete podílet i vy. Jak? Darem na záchranu, za který kromě dobrého pocitu získáte ještě něco navíc.

Projekt je spolufinancován z EHP fondů 2009 - 2014, programová oblast č. 16, program CZ06.

Veškeré informace najdete zde.

Tento článek jsme automaticky naimportovali z předchozího redakčního systému. Pokud se v něm něco pokazilo, dejte nám prosím vědět.