Roboti obsadili Kongresov├ę centrum

Roboti obsadili Kongresov├ę centrum

Informatika / fotogalerie / report├í┼ż / video

Robotick├Ż den je obecn─Ť nejen sout─Ť┼żn├şm kl├ín├şm, ale tak├ę p┼Öehl├şdkou nejr┼»zn─Ťji smontovan├Żch robot┼» a m├şstem, kde se nad┼íenci do robotiky jednou ro─Źn─Ť setkaj├ş. V ned─Ťli 14. ─Źervna prob─Ťhl jeho dvan├íct├Ż ro─Źn├şk.

Robotick├Ż den 2015
Robotick├Ż den 2015

Robotick├Ż den 2015 charakterizovala v sestupn├ęm po┼Öad├ş tato ─Ź├şsla: 154, 93, 65, 8 a dvakr├ít 7. Mezi lidmi, kte┼Ö├ş se v pr┼»b─Ťhu dne alespo┼ł na chv├şli p┼Öi┼íli do Kongresov├ęho centra pod├şvat, se pohybovalo celkem 154 sout─Ť┼ż├şc├şch s 93 roboty. Nejstar┼í├şmu sout─Ť┼ż├şc├şmu bylo 65 let a nejmlad┼í├şmu ─Źlenovi kl├ín├ş, kter├ę zahrnovalo 8 kategori├ş, bylo 7 rok┼», a sout─Ť┼ż├şc├ş se do Prahy sjeli z celkem 7 zem├ş. Tyto cifry kr├ísn─Ť ilustruj├ş fakt, ┼że pro Robotick├Ż den neexistuje omezen├ş v podob─Ť v─Ťku. D┼»le┼żit├Ż je pouze z├ípal pro v─Ťc, chu┼ą sd├şlet nov├ę poznatky a vz├íjemn├í inspirace.

P┼Öi pozorn─Ťj┼í├şm pohledu do reje d─Ťt├ş, dosp─Ťl├Żch a robot┼» bylo i na leto┼ín├şm ro─Źn├şku mo┼żno spat┼Öit r┼»zn├ę unik├íty. Nap┼Ö├şklad mal├ęho rob┼»tka, kter├Ż um├ş jezdit po tabletu a dok├í┼że na jeho displeji rozpoznat, co m├í d─Ťlat. Jeho autorem je student informatiky Ond┼Öej Stan─Ťk. Ozobot, jak se jeho robot naz├Żv├í, se vejde do dlan─Ť a ├║sp─Ť┼ín─Ť se vyr├íb├ş ke komer─Źn├şmu, hlavn─Ť tedy z├íbavn├ęmu a v├Żukov├ęmu pou┼żit├ş. Pozornost poutal tak├ę robotick├Ż manipul├ítor UR5, kter├Ż umo┼ż┼łuje automatizovat opakovan├ę a nebezpe─Źn├ę ├║koly se zat├ş┼żen├şm do 5 kg. UR5 m┼»┼że bezpe─Źn─Ť pracovat spole─Źn─Ť s lidmi a jeho velkou p┼Öednost├ş je v┼íestrann├ę vyu┼żit├ş, najde toti┼ż uplatn─Ťn├ş v potravin├í┼Östv├ş, farmacii, automobilov├ęm pr┼»myslu a v mnoha dal┼í├şch oborech.

Novinkou leto┼ín├şho roku byla sout─Ť┼ż Free style (Voln├í j├şzda). Se sv├Żm robotem se do n├ş mohl zapojit ka┼żd├Ż, sta─Źilo p┼Öin├ęst vlastn├ş v├Żtvor a uk├ízat, co robot um├ş. V t├ęto voln├ę discipl├şn─Ť se p┼Öedvedlo celkem 8 robot┼» netypick├ę konstrukce a div├íci v celodenn├ş aknet─Ť vyb├şrali toho nejzaj├şmav─Ťj┼í├şho. Nejv├şce je zaujal robot Art├şk, kter├Ż se n├ípadn─Ť podobal robotovi ze zn├ím├ęho filmu ─î├şslo 5 ┼żije, tak┼że po z├ísluze z├şskal v t├ęto nov├ę sout─Ť┼żi prvn├ş m├şsto a diplom. Robot Art├şk si ho p┼Öi vyhl├í┼íen├ş v├Żsledk┼» p┼Öi┼íel s├ím vyzvednout a tak├ę za n─Ťj moder├ítorovi do mikrofonu slu┼ín─Ť pod─Ťkoval.


Report├í┼ż z Robotick├ęho dne 2015 (iDnes.cz)

Robotick├Ż den 2015 (─îesk├í televize)


V├Żvoj robot┼» je poh├ín─Ťn touhou po inovac├şch, a proto ani organiz├íto┼Öi akce po ├║sp─Ť┼ín├ęm dvan├íct├ęm ro─Źn├şku neusnuli na vav┼Ö├şnech a u┼ż nyn├ş chystaj├ş vylep┼íen├ş na p┼Ö├ş┼ít├ş rok. ÔÇ×Dohodli jsme se s autory robotick├ęho simul├ítoru Webots na vytvo┼Öen├ş virtu├íln├ş sout─Ť┼że (robot se bude ÔÇ×stav─ŤtÔÇť v po─Ź├şta─Źi v simul├ítoru, tak┼że nen├ş pot┼Öeba kupovat sou─Ź├ístky) a jedn├íme o dal┼í├ş spolupr├íci na mezin├írodn├ş ├║rovni s organiz├ítory jin├Żch sout─Ť┼ż├ş,ÔÇť p┼Öibli┼żuje dr. David Obdr┼ż├ílek, hlavn├ş inici├ítor Robotick├ęho dne. ÔÇ×D├íle pl├ínujeme podzimn├ş workshop pro za─Ź├íte─Źn├şky a v pr┼»b─Ťhu cel├ęho roku s├ęrii sout─Ť┼ż├ş a jednotliv├Żch tematicky zam─Ť┼Öen├Żch blok┼» p┼Öedn├í┼íek,ÔÇť popisuje dr. Obdr┼ż├ílek sm─Ťr, kter├Żmi se budou robotick├ę aktivity budou nad├íle ub├şrat.

Kompletn├ş v├Żsledky sout─Ť┼ż├ş z 12. ro─Źn├şku najdete v nejbli┼żs├şch dnech na webu Robotick├ęho dne, kde se tak├ę budou objevovat novinky a informace o chystan├Żch akc├şch.

Robotick├Ż den by nebylo mo┼żn├ę zrealizovat bez podpory t├ęm─Ť┼Ö pades├ítky dobrovoln├şk┼» a tak├ę bez sponzor┼» a partner┼», kter├Żmi letos byly spole─Źnosti Be3D, Diametral, Dopravn├ş podnik hlavn├şho m─Ťsta Prahy, Hobbyrobot.cz, Kongresov├ę centrum Praha, PiKRON, Postav Robota, realPad a Valeo.

T─Ť┼í├şme se na roboty i n├ív┼ít─Ťvn├şky op─Ťt za rok.


Mohlo by v├ís zaj├şmat:

Robotick├Ż den 2014

Tento ─Źl├ínek jsme automaticky naimportovali z p┼Öedchoz├şho redak─Źn├şho syst├ęmu. Pokud se v n─Ťm n─Ťco pokazilo, dejte n├ím pros├şm v─Ťd─Ťt.