Nejlepší řešení bývá to nejjednodušší

Nejlepší řešení bývá to nejjednodušší

Matematika / článek / pozvánka

Už třetím rokem pokračuje na Matfyzu seminář Matematické problémy nematematiků, ve kterém odborníci z firem představují matematiku v nejrůznějších aplikacích. Poslední přednáška uplynulého letního semestru byla věnovaná matematice pro optimalizaci výrobních procesů. O tématu hovořil Ing. Ondřej Komenda, zakladatel společnosti inSophy, který posluchačům krom jiného předal i jednu z nejdůležitějších rad, jakou může aplikovaný matematik dostat.

Společnost inSophy se v současnosti specializuje na řízení výroby, tak tomu ovšem nebylo od samého počátku. Ke specifickému zaměření firmu v minulosti přivedla jedna konkrétní zakázka. Čtyři roky po založení společnost obdržela zajímavé a jasně popsané zadání: vytvořit systém pro optimalizaci řízení výroby. Systém měl zohledňovat dostupné materiály, zdroje a výrobní postupy a sestavit optimální výrobní plán. Po důkladném promyšlení řešení a následné implementaci tým vedený Ing. Komendou systém úspěšně vytvořil. Nikdo však netušil, že tím jejich hlavní práce teprve začíná.

Nový cyklus přednášek o matematice v praxi startuje ve středu 11.10. Jako první vystoupí Ing. David Hurych ze společnosti Valeo, která se specializuje na vývoj technologií pro „chytrá auta“.

Zákazník totiž velice rychle přišel s mnoha dodatky a funkcemi, které by v systému chtěl. I tato další zadání sice firma splnila, avšak Ing. Komendovi se složitost celého řešení nelíbila – výrobní proces s mnoha dodatky a výjimkami přece nemohl být ten optimální.

Rozhodl se tedy blíže se podívat na to, jak samotný výrobní proces ve firmě probíhá, a brzy došel k zásadnímu zjištění. Plánovací oddělení, které požadavky na systém zadalo, bylo jen malým článkem celého výrobního procesu. Pro opravdovou optimalizaci výrobního procesu bylo třeba nahlížet na celý systém, nikoli jen na jednu jeho část. „Problém nebyl v tom, že bychom úlohu vyřešili špatně, ale že jsme řešili špatnou úlohu,“ vzpomíná Ing. Komenda.

Brzy zjistili, že ačkoliv jednotlivé články výroby často fungují velice dobře, hlavním problémem je způsob, jak jsou propojeny. Marketingové oddělení nehledělo na potřeby plánovacího oddělení, a to zase nemělo dostatek informací o objednávání materiálů. Řešení už najednou nespočívalo v chytrém matematickém modelu a jeho bezchybné implementaci, ale často jen v používání zdravého rozumu.

Paradoxně je dnes samotný software pro optimalizaci výrobního procesu klientovi představen až po mnoha měsících spolupráce. InSophy nadále používá složité matematické modely, její hlavní síla však spočívá ve schopnosti analyzovat, jak výroba v dané firmě funguje jako celek, a dovést klienta k větší efektivitě. Právě to by měl podle Ing. Komendy umět každý opravdu dobrý aplikovaný matematik.

„Aplikovaný matematik má přirozenou tendenci vytvořit perfektní matematický model, aniž by se opravdu zamyslel, zda daný model řeší problém, který klient má. Požadavky klienta je často třeba brát s velkou rezervou a vyplatí se nad problémem zamyslet vlastní hlavou a poté použít to nejjednodušší řešení, i kdyby nemělo obsahovat vůbec žádnou matematiku,“ říká Ing. Komenda.

Tento přístup ve finále pomohl i jeho firmě najít ten správný směr. Absolvent ČVUT a VŠE totiž brzy zjistil, že podobným problémem trpí velké množství výrobních procesů ve firmách po celé republice, a že právě zde může inSophy nalézt uplatnění.

Ing. Ondřej Komenda vystudoval Informatickou fyziku na FJFI ČVUT, dále Ekonomiku a řízení podniku na VŠE a Průmyslové inženýrství na Akademii produktivity a inovací. V roce 2006 založil firmu inSophy, která vyvíjí a  dodává optimalizační software pro výrobní firmy.


Mohlo by vás zajímat:

Jak naučit počítač, aby rozuměl lidskému jazyku
Využití matematických simulací ve vývoji motorů ŠKODA AUTO
Aplikované matematiky zajímají reálné problémy
Matematické problémy nematematiků v sérii přednášek

Tento článek jsme automaticky naimportovali z předchozího redakčního systému. Pokud se v něm něco pokazilo, dejte nám prosím vědět.