Matfyz FEAT: Fyzikální pokusy v každodenním životě

Matfyz FEAT: Fyzikální pokusy v každodenním životě

Fyzika / reportáž / video

Jednou je to událost, podruhé opakování a potřetí už tradice, jak se říká – a proto můžeme soutěž Matfyz FEAT označit za již tradiční akci. Její třetí ročník, jak se všichni soutěžící shodli, byl inspirován především fyzikou, kterou kolem sebe vidíme každý den.

Matfyz FEAT 2015
Matfyz FEAT 2015

Zahajovacích proslovů bylo na třetím ročníku Matfyz FEAT hned několik. „Tato soutěž je jedním ze způsobů, jak fakulta udržuje kontakt se základními a středními školami. Je to pro nás důležité, protože právě tam se rodí zápal žáků pro fyziku,“ zaměřil se na propojení vzdělávacích institucí proděkan pro fyzikální sekci prof. Vladimír Baumruk. Po krátkém úvodu odstartovala přehlídka pokusů.

Sérii fyzikálních demonstrací otevřel Petr Bazgier s modelem lodi na vodní pohon. Vytvořil plovoucí mechanický model, který fungoval podobně, jako pracovali tahači lodí a vorů v carském Rusku. Porotu i diváky zaujalo mimo jiné precizní provedení téměř dva metry dlouhého modelu.

Pokusy z Matfyz FEAT 2015

Následoval pokus z dílny spolužáků, kteří jsou na soutěži FEAT již jako doma. Olivie Franklová a Kristýna Kořenská, které své nápady prezentovaly již potřetí, do týmu přibraly Matyáše Jandourka a společně předvedli realizaci pokusu s názvem sonický šroubovák. Inspiraci našli ve sci-fi seriálu Doctor Who, kde hlavní postava využívá zmiňovaný šroubovák k otevírání libovolných dveří. Studenti došli k závěru, že zatím sice nic takového zkonstruovat nejde, avšak je to skvělý nápad.

Třetí sadu pokusů prezentovali studenti septimy Petr Vitovský a Ondřej Mikulášek. S pomocí několika snadno přenosných pokusů nadšeně ukazovali, jak jednoduše a s využitím několika málo dostupných součástek je možné předvést různé fyzikální jevy. Prezentovali nápady, jak předvést například vodivost nebo fosforescenci. Kromě toho také zahráli na hudební nástroje a demonstrovali zvukový zpožďovač. Ten si s trochou šikovnosti dokáže každý sestavit ze součástek, které má běžně doma.

Septimány vystřídali mladší žáci Vladan Trhlík a Jan Peňáz, kteří do Prahy přivezli model kladkostroje v zajímavém provedení ze známé stavebnice Merkur. Dalším pokusem byl levitátor umožňující levitaci kovových předmětů. Přivezl ho student Jakub Marek, který v soutěži také není nováčkem, účastnil se již podruhé.

Závěr patřil dvojcestnému usměrňovači, který sestrojili Jiří Koubek a Adam Brett. Stejně jako Vladan Trhlík a Jan Peňáz se oba studenti s fyzikou setkávají nejen ve školních lavicích, ale také v kroužku Hrátky s fyzikou, kde je nejvíc zaujalo právě pájení a hrátky s elektřinou.

Kategorie ocenění porota v letošním roce rozšířila o Cenu za inovativní přístup, kterou hodnotí jak mimořádně nápaditý přístup studentů, tak provedení pokusu.


Cena Matfyz FEAT:
Fyzika kolem nás? – Fyzika na chodbě: Petr Vitovský, Ondřej Mikulášek (Gymnázium Uherské Hradiště)

Cena pro mladé řešitele:
Kladkostroj: Vladan Trhlík, Jan Peňáz (Gymnázium Sokolov)
Polovodičové usměrňovače: Jiří Koubek, Adam Brett (Základní škola Sokolov)
Sonický šroubovák aneb Rozlišení vypuklosti, dutosti, velikosti a vzdálenosti předmětu pomocí zvuku: Olivie Franklová, Matyáš Jandourek, Kristýna Kořenská (Gymnázium Ch. Dopplera, Praha)

Cena poroty:
Loď na vodní pohon: Petr Bazgier (Gymnázium Český Těšín)

Cena za inovativní přístup:
Levitátor – přístroj umožňující levitaci kovových předmětů: Jakub Marek (Gymnázium Ch. Dopplera, Praha)

Ze všech mladých účastníků vyzařovalo nadšení nejen pro fyziku, ale také pro to, aby jejich pokusy byly perfektně promyšlené, precizně zkonstruované a předvedené a zároveň názorné pro žáky, kterým by se potenciálně předváděly. Třeba se právě jeden z těch, které jsme na letošním Matfyz FEAT viděli, stane pomůckou, která pomůže dětem po celé republice lépe pochopit fyzikální jevy, se kterými se potkáváme dnes a denně.


Z minulých ročníků:

Matfyz FEAT 2014
Matfyz FEAT 2013

Tento článek jsme automaticky naimportovali z předchozího redakčního systému. Pokud se v něm něco pokazilo, dejte nám prosím vědět.