Matematický WDS s překvapením

MatematickĂ˝ WDS s pĹ™ekvapenĂ­m

Matematika / reportáž

Program letošního WDS-M, který proběhl historicky podruhé, obohatila nečekaná návštěva brazilského matematika Artura Avily.

WDS-M 2015
WDS-M 2015

V pondÄ›lĂ­ 8. ÄŤervna se v karlĂ­nskĂ© posluchárnÄ› K1 konal Week of Doctoral Students of the School of Mathematics (WDS-M 2015). Tato studentská vÄ›decká konference se konala jiĹľ podruhĂ© jako samostatná odnoĹľ tradiÄŤnĂ­ho matematicko-fyzikálnĂ­ho (nynĂ­ tedy jiĹľ jen fyzikálnĂ­ho) WDS s dlouhou, ÄŤtyĹ™iadvacetiletou tradicĂ­. Na celodennĂ­ matematickĂ© akci se pĹ™edstavilo celkem 16 studentĹŻ matematickĂ˝ch doktorskĂ˝ch oborĹŻ, kteří v pÄ›tadvacetiminutovĂ˝ch anglicky pronesenĂ˝ch referátech pĹ™edstavili vĂ˝sledky svĂ© dosavadnĂ­ práce.

Celá akce vyvrcholila neÄŤekanĂ˝m pĹ™ekvapenĂ­m – v publiku se objevil Artur Avila, prvnĂ­ brazilskĂ˝ drĹľitel Fieldsovy medaile z r. 2014 (A Brazilian Wunderkind who calms chaos). A. Avila se na svĂ© cestÄ› do Paříže zastavil v Praze, protoĹľe zde ještÄ› nebyl a slyšel, Ĺľe je to pÄ›knĂ© mÄ›sto. Jeho touha účastnit se ÄŤehokoli, co má matematickĂ˝ obsah, jej v kombinaci s internetovĂ˝m vyhledávaÄŤem pĹ™ivedla aĹľ k našemu WDS-M. Odpoledne se tak objevil v KarlĂ­nÄ›, kde v K1 strávil tĂ©měř tĹ™i hodiny. Vyptával se nejen na charakter akce, jejĂ­Ĺľ princip se mu lĂ­bil, ale takĂ© na to, jakĂ˝ je u nás systĂ©m postgraduálnĂ­ho studia, jaká matematika se u nás dÄ›lá, kolik rĹŻznĂ˝ch „departmentů“ v KarlĂ­nÄ› máme a podobnÄ›. Po šestĂ© hodinÄ› veÄŤernĂ­ pak vyrazil svĂ˝m oblĂ­benĂ˝m zpĹŻsobem, tedy pěšky, objevovat další, i nematematickĂ© krásy Prahy.

Tento ÄŤlánek jsme automaticky naimportovali z pĹ™edchozĂ­ho redakÄŤnĂ­ho systĂ©mu. Pokud se v nÄ›m nÄ›co pokazilo, dejte nám prosĂ­m vÄ›dÄ›t.