Letní soustředění přiblížilo vysokoškolskou matematiku a fyziku

Letní soustředění přiblížilo vysokoškolskou matematiku a fyziku

Fakulta / článek

Vyhlášením průběžných a závěrečných výsledků v pátek vyvrcholil již 36. ročník Letního matematicko-fyzikálního soustředění (LMFS). Dějištěm akce, která má středoškolákům a nadšencům do matematiky a fyziky, přiblížit, jak vypadá studium na Matfyzu, se letos stala Hořovická chata na Slapech.

LMFS se konalo v Hořovické chatě (žlutá budova zcela vpravo) na Slapech
LMFS se konalo v Hořovické chatě (žlutá budova zcela vpravo) na Slapech

Čtrnáctidenní soustředění se uskutečnilo na přelomu července a srpna a zúčastnila se ho zhruba třicítka středoškoláků. Účastníci byli podle úrovně znalostí matematiky a fyziky rozděleni do skupin na mladší a starší. Zatímco „junioři“ si v rámci odborného programu užili hlavně základy matematické analýzy a klasickou mechaniku, přednášky pro „seniory“ se věnovaly teorii grafů, elektřině a magnetismu. Výuku vedli zkušení pracovníci a doktorandi z Matfyzu.

Odborné přednášky doplnily fyzikální experimenty, sportovní hry a výlety do okolí. Účastníci letos ocenili zejména exkurzi do vodní elektrárny Štěchovice. Na soustředění zavítalo také několik speciálních hostů. Mezi ně letos patřili děkan Matfyzu Mirko Rokyta a ekonom Tomáš Sedláček.

Cílem soustředění je umožnit studentům, aby si „nanečisto“ vyzkoušeli studium na Matfyzu, aby navázali nová přátelství a kontakty, které se jim během studia budou hodit, a užili si čas strávený s lidmi s podobnými zájmy.

Podrobnosti o akci a organizaci soustředění lze nalézt na stránkách LMFS.