Projekt Československo 38–89 má na svém kontě další ocenění. Jeho první díl zasazený do období protektorátu byl vyhlášen nejlepším debutem v české herní tvorbě roku 2015.
Interaktivní výuková simulace Československo 38-89: Atentát, za jejímž vývojem stojí tým odborníků z Matematicko-fyzikální fakulty UK, Filozofické fakulty UK a Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, získala na počátku května první místo v soutěži Česká hra roku. Úspěch sklidila v kategorii určené nejlepším debutům.
Oceněný Atentát je prvním příběhem z třídílného cyklu výukových simulací, které v sobě kombinují prvky interaktivního komiksu a počítačových her s archivními a filmovými zvukovými záznamy. Děj příběhu se rozvíjí na pozadí osudu poštovního úředníka Jindřicha Jelínka, jehož po atentátu na Reinharda Heydricha zatýká gestapo. Uživatel simulace zde vystupuje v roli úředníkova vnuka, který prostřednictvím rozhovorů s různými postavami pátrá po příčinách zatčení. Z různých úhlů pohledu se tak seznamuje s tématy, jako je holocaust, kolaborace či retribuční soudnictví, a získává komplexní pohled na jednu z klíčových událostí československých dějin.
O atraktivní černobílé grafické zpracování se postaral výtvarník Petr Novák alias Ticho 762. Hudební doprovod vytvořila skupina Dva.
Od doby, kdy byl projekt představen veřejnosti, sbírají jeho tvůrci ocenění doma i v zahraničí. Úspěchu v České hře roku předcházely cena děkana MFF UK za reprezentaci a propagaci a vítězství v soutěži vzdělávacích projektů Eduína. Na mezinárodním poli byl autorský tým ověnčen prvenstvím rovnou ve třech soutěžních přehlídkách, a to na European Conference on Games Based Learning, Games Learning Society Showcase a GALA Serious Game Award.
Mohlo by vás zajímat:
Československo
38-89 je nejlepší výukovou hrou roku 2015
Interaktivní
příběh z období protektorátu slaví další úspěch
Interaktivní
historie ve finále
Atentát
přichází do škol