Seminář Matematické problémy nematematiků přibližuje studentům a veřejnosti zajímavé aplikace matematiky.
A k čemu ti to studium matematiky vlastně bude? Půjdeš učit? Podobné otázky slýchají studenti matematických oborů poměrně často. Laik si matematiku představuje jako počty na střední škole a kromě toho, že „cvičí logické myšlení“, vlastně o jejích aplikacích moc neví. Sami studenti pak mají o obsahu svého oboru trochu lepší představu, i když konkrétní možnosti uplatnění bývají i jim někdy skryté. Tedy byly, protože v posledních letech právě na tyto otázky odpovídá seminář Matematické problémy nematematiků (MPN).
MPN se na Matfyzu řadí mezi nejoblíbenější volitelné předměty. Zároveň jde nejspíš o jediný seminář v Česku, do kterého je zapojeno osm různých univerzit. Počet studentů, kteří si tento předmět na svých školách zapisují, se přitom rok od roku zvyšuje a zvětšuje se také okruh jeho fanoušků.
Měření krásy v plastické chirurgii
Seminář založili na jaře roku 2014 někdejší doktorandi Matfyzu Lukáš Adam a Tomáš Roskovec. Podnětem k tomu byla téměř anekdotická událost, kdy první jmenovaný kandidoval do akademického senátu s programem „přiblížení studentů praxi“ a druhý ho napůl v žertu vyzval, aby spolu něco podnikli a ten program naplnili. Seminář měl zpočátku rodinnou atmosféru, chodilo na něj jen pár studentů, aby si vyslechli přednášky svých kamarádů z praxe. Ovšem už tehdy byla kvalita příspěvků vysoká, například přednáška o měření krásy v plastické chirurgii statistickými metodami nebo programování personalizované reklamy bývalého zaměstnance Google a FB.
Po Lukášovi s Tomášem, které jejich životní cesty odvedly pryč z Prahy, se pořadatelství ujali Kateřina Henclová, současná hlavní organizátorka, a Daniel Jahn (kterého časem nahradil Ondřej Bouchala a posléze Lukáš Vacek). Protože o semináři téměř nikdo nevěděl, rozběhli řádnou propagaci – oblepovali karlínské nástěnky pozvánkami a semináři dělali reklamu na ostatních přednáškách. V karlínské budově Matfyzu přednášeli pracovníci ČEZu, Seznamu, Škody Auto, IBM, ČNB a řady dalších velkých firem.
Mezi posluchači se vedle matematiků, pro které byl seminář původně určen, začali objevovat i studenti dalších příbuzných oborů: informatici z Malé Strany, ekonomové z FSV UK, pedagogové z PedF UK, studenti Jaderky a další. A počet návštěvníků vzrostl natolik, že židle největší karlínské posluchárny přestaly stačit. Seminář proto našel nový domov na FJFI ČVUT.
Od skupinky nadšenců ke stovkám odběratelů
Jako volitelný předmět ohodnocený kredity si Matematické problémy nematematiků mohou v současnosti zapisovat studenti Univerzity Karlovy, ČVUT v Praze a Technické univerzity v Liberci. Seminář je otevřený také posluchačům dalších univerzit a řada škol navíc nabízí svým studentům i přímé přenosy přednášek.
Za šest let se pod hlavičkou MPN uskutečnilo více než pět desítek přednášek, z nichž zhruba polovina je nyní dostupná na kanále YouTube. Na YouTube má seminář více než 1600 odběratelů, rekord v počtu zhlédnutí dosud drží přednáška Petra Smrčka z Warhorse Studios o problémech otevřeného světa v počítačové hře Kingdome Come: Deliverance.
A seminář pokračuje také v letošním zimním semestru, i když kvůli koronavirové epidemii se poprvé uskuteční pouze online. Virus se však ukázal jako perfektní téma, mimo jiné i pro Martina Šmída z ÚTIA AV ČR, jehož přednášku o epidemiologických modelech bude možné zhlédnout právě dnes.
Aktuální program i odkazy na starší přednášky jsou dostupné na webových stránkách semináře.