Pozor! Používáte zastaralý prohlížeč, stránka se nemusí zobrazovat správně. Aktualizujte jej a zlepšete tak svůj uživatelský zážitek.

Matfyz.cz

Rotunda sv. Václava se otevírá veřejnosti

Rotunda sv. Václava na Malé Straně (foto: Svoboda)

Rotunda sv. Václava na Malé Straně se na Den české státnosti 28. září znovu otevře veřejnosti. V místě budou po celé odpoledne probíhat komentované prohlídky. K účasti je třeba se předem zaregistrovat.

V roce 2004 byly v budově Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, v bývalém profesním domě Tovaryšstva Ježíšova na Malostranském náměstí, objeveny pozůstatky unikátní románské rotundy, kterou historikové považovali více než 300 let za zaniklou. Jeden z nejcennějších nálezů představuje fragment keramické dlažby z 11. století, který rotundu řadí mezi nejvýznamnější památky románského umění ve střední a východní Evropě.

Místo, na kterém raně středověká stavba stávala, prošlo v minulých letech kompletní obnovou. Záchranný projekt byl úspěšně završen v říjnu loňského roku a letos je to již podruhé, co si památku prohlédne veřejnost.

Svatováclavskou rotundu bude možné navštívit v rámci komentovaných prohlídek 28. září 2017 v časovém rozmezí od 13.00 do 18.00. Z kapacitních důvodů je prohlídka možná pouze po předchozí registraci na níže uvedeném odkazu a v předem stanovený čas.

Registrační formulář

Konkrétní čas prohlídky bude každému přihlášenému upřesněn potvrzovacím e-mailem, který bude rozesílán po 20. září 2017.

Registrace jsou otevřeny ode dneška do 20. září, nebo do naplnění kapacity. Vzhledem k enormnímu zájmu doporučujeme s přihlašováním neotálet a předem se omlouváme těm, na které se nedostane. Další příležitost k návštěvě památky bude mít veřejnost během Pražské muzejní noci 2018.

Další obrázky
comments powered by Disqus

Matfyz.cz

Univerzita Karlova
Matematicko-fyzikální fakulta
Ke Karlovu 3
121 16  Praha 2
IČ: 00216208
DIČ: CZ00216208
web fakulty
studuj na Matfyzu
e-shop