Pozor! Používáte zastaralý prohlížeč, stránka se nemusí zobrazovat správně. Aktualizujte jej a zlepšete tak svůj uživatelský zážitek.

Matfyz.cz

Fyzikální PLANCKS s matfyzáckou účastí

PLANCKS 2017: Společné foto dvou českých a slovenských týmů v historickém centru Grazu (foto: P. Švančara)

Na konci května se osm studentů Matfyzu zúčastnilo 4. ročníku mezinárodní fyzikální soutěže PLANCKS, která letos probíhala v rakouském Grazu. Dva čtyřčlenné týmy reprezentující Českou republiku se v silné konkurenci 36 převážně evropských týmů umístily na 10. a 28. místě.

28. místo obsadil tým ve složení Lubomír Grund, Miroslav Hanzelka, Jaroslav Hofierka a Milan Pešta. Na 10. místě skončili Jozef Bucko, Jakub Dolejší, Václav Miřátský a Patrik Švančara. Všichni jmenovaní jsou studenti bakalářských a magisterských fyzikálních oborů na Matfyzu. Oba týmy se na soutěži setkaly s řadou náročných problémů z kvantové a částicové fyziky, teorie relativity anebo krystalografie.

PLANCKS (Physics League Across Numerous Countries for Kick-Ass Students) je mezinárodní soutěž týmů v řešení teoretických fyzikálních úkolů z nejrůznějších oblastí fyziky. Autory soutěžních úloh jsou zpravidla výzkumníci působící na univerzitách v pořádající zemi. Součástí akce je tradičně také sympozium, na kterém vystupují špičkoví světoví fyzikové. Tématy toho letošního byly gravitační vlny, topologie v magnetických materiálech či důsledky objevu slavného Higgsova bosonu.

Další kolo soutěže PLANCKS se uskuteční na jaře příštího roku v chorvatském Záhřebu.

Další obrázky
comments powered by Disqus

Matfyz.cz

Univerzita Karlova
Matematicko-fyzikální fakulta
Ke Karlovu 3
121 16  Praha 2
IČ: 00216208
DIČ: CZ00216208
web fakulty
studuj na Matfyzu
e-shop