Pozor! Používáte zastaralý prohlížeč, stránka se nemusí zobrazovat správně. Aktualizujte jej a zlepšete tak svůj uživatelský zážitek.

Matfyz.cz

Vědohraní už po deváté na Matfyzu

Vědohraní 2017 (foto: Hrabáková)

V pražské Troji se minulý čtvrtek uskutečnilo už deváté Vědohraní. Pro malé i starší školáky Matfyz přichystal dva soutěžní okruhy a řadu interaktivních expozic.

Vědohraní je po léta populární událost, na kterou se každoročně do trojského areálu Matfyzu sjede několik stovek dětí, aby si užili den plný zábavy (nejen) s fyzikou a matematikou. Ne jinak tomu bylo i letos. Autobusy vyjíždějící z Holešovického nádraží a směřující do zastávky Kuchyňka byly od ranních hodin plně obsazené školáky a studenty víceletých gymnázií.

Po příchodu do areálu Matfyzu se třídy rozdělily do menší skupinek a v nich pak obcházely jednotlivá soutěžní stanoviště a expozice. Těch bylo rovných deset a děti si u nich vyzkoušely nejrůznější aktivity.

Mnozí návštěvníci možná ani nečekali, že je hned za vstupem do budovy Matfyzu přivítá profesionální žonglér. Doktorand Michal Zamboj na Matfyzu studuje matematiku a žonglování, svému velkému koníčku, se věnuje od střední školy. Tato disciplína ho postupně uchvátila natolik, že o ní napsal i bakalářskou a diplomovou práci. Předmětem a stěžejním tématem však nebyl sport jako takový, ale samozřejmě matematika. „Matematika žonglování je poměrně nová teorie z 30. a 40. let zabývající se matematickým popisem žonglérských triků,“ upřesňuje Michal, zatímco si v rukou prohazuje šest míčků. O tom, jaká matematika se v žonglování skrývá, vede přednášky a své artistické schopnosti předvádí na nejrůznějších akcích, pravidelně také na Vědohraní. „Dříve jsem vystupoval více, teď dokončuji doktorskou práci a na žonglování už mi tolik času nezbývá,“ upřesňuje ve chvilce volna, než na jeho stanoviště dorazí další skupinka dětí.

V patře o pár kroků dál se tvořily hloučky kolem improvizovaného ringu, v němž do rytmu hudby jezdili malí robůtci. Stanoviště, které měli pod palcem informatici, lákalo na jednu z nadcházejících akcí Matfyzu – Robotický den. Ten proběhne na konci června a účastníci různých věkových kategorií i národností v něm budou soutěžit o to, kdo svého robota nejlépe naprogramuje.

Jednoduché programátorské úlohy si děti mohly vyzkoušet přímo na Vědohraní, a to třeba u 3D tiskáren. Matfyz na nich tiskne hlavně fyzikální pomůcky, jež mohou být následně využívány při výuce. „Máme tu vytištěný Archimedův šroub nebo tzv. rázovou píšťalku. Fyzikální pomůcky tiskneme i podle vlastních návrhů, nedávno jsme si navrhli a vytiskli celou sadu pro výuku optiky. 3D tiskárny mohou pracovat prakticky s jakýmkoli materiálem, který je možné převést do tekutého stavu a který potom ztvrdne, třeba s betonem, modelářskou hlínou nebo i čokoládou,“ upřesňují doktorandi Matěj Ryston a Karel Havlíček, zatímco v tiskárně, která běží na plné obrátky, vzniká Creeper, známá figurka ze hry Minecraft.

Děti si také vyzkoušely kreslení očima za pomoci oční kamery. „Kameru, která umožňuje sledovat pohyb očí, využívají pracovníci z Katedry didaktiky fyziky k výzkumu strategií žáků při řešení fyzikálních úloh,“ říká dr. Martina Kekule, která se metodu tzv. eye-trackingu na Matfyzu zabývá.

Některé z aktivit se letos, stejně jako v minulých letech, odehrály přímo pod širým nebem. Oblíbená fyzikální show dr. Dany Mandíkové a doc. Zdeňka Drozda nabyla v „open air“ provedení na atraktivitě i velkoleposti. Díky příznivému počasí se děti také mohly dalekohledem podívat na Slunce, Merkur a Venuši anebo si vystřelit z vodní rakety.

Program Vědohraní nabídl ještě daleko víc. O atraktivní náplň se jako vždy postarali pracovníci Katedry didaktiky fyziky, zaměstnanci dalších pracovišť a studenti Matfyzu. Že se jim stále daří sestavovat zajímavý program, potvrdila letošní více než devítistovková účast. Prolomí příští Vědohraní magickou tisícovku? Uvidíme za rok.

Další obrázky
comments powered by Disqus

Matfyz.cz

Univerzita Karlova
Matematicko-fyzikální fakulta
Ke Karlovu 3
121 16  Praha 2
IČ: 00216208
DIČ: CZ00216208
web fakulty
studuj na Matfyzu
e-shop