Pozor! Používáte zastaralý prohlížeč, stránka se nemusí zobrazovat správně. Aktualizujte jej a zlepšete tak svůj uživatelský zážitek.

Matfyz.cz

Mladí badatelé se učí propagovat vědu

Regionální kolo soutěže FameLab 2017 v Praze (foto: FameLab)

Během března se v Praze uskutečnilo jedno ze dvou regionálních kol soutěže FameLab, ve které mají účastníci za úkol během tří minut poutavě a srozumitelně odprezentovat vybrané vědecké téma.

Schopnost předat své poznatky veřejnosti, a to pokud možno jasně a přitažlivě, je v dnešní době něco, bez čeho se úspěšný badatel jen těžko obejde. „Popularizace vědy boří tradiční vnímání vědce jako podivína v bílém plášti, který se věnuje nesrozumitelným věcem, a odůvodňuje financování vědy z veřejných prostředků,“ říkají organizátoři mezinárodní soutěže FameLab, jejíž regionální kola se nedávno uskutečnila v Praze a ve Zlíně.

Právě kvůli vzrůstající potřebě učit mladé badatele propagovat vědu se soutěž v roce 2009 ve Velké Británii zrodila. Odtud se rychle rozšířila do celého světa a v letošním roce se jí účastní 33 zemí z pěti kontinentů. Hlavními mezinárodními partnery jsou vedle British Council také NASA nebo CERN. V České republice probíhá soutěž pod záštitou Akademie věd ČR a za podpory dalších organizací.

Pro účastníky je FameLab příležitostí, jak si vylepšit prezentační dovednosti i schopnost komunikace s médii. Publiku zase nabízí malou přehlídku aktuálních výzkumných témat z oblasti přírodních a technických věd.

Účastníci regionálního kola měli pouhé tři minuty na to, aby odborné porotě a laické veřejnosti vysvětlili své vědecké téma. Jejich vystoupení porota posuzovala s ohledem na několik kritérií, mj. podle toho, zda byla prezentace vědecky správná, srozumitelná pro laika a poutavá.

Mezi soutěžícími byla i dr. Tereza Bártlová z MFF UK, která publiku prezentovala tzv. Benfordův paradox. Vystoupení, které jí zajistilo účast v českém národním finále, zachycuje přiložené video.

Do národního finále postoupilo celkem devět mladých vědců. O tom, kdo z nich bude Českou republiku reprezentovat na mezinárodním finále v Cheltenhamu, se rozhodne 14. května v Praze. Tereze Bártlové přejeme mnoho štěstí.

Další obrázky
comments powered by Disqus

Matfyz.cz

Univerzita Karlova
Matematicko-fyzikální fakulta
Ke Karlovu 3
121 16  Praha 2
IČ: 00216208
DIČ: CZ00216208
web fakulty
studuj na Matfyzu
e-shop