Pozor! Používáte zastaralý prohlížeč, stránka se nemusí zobrazovat správně. Aktualizujte jej a zlepšete tak svůj uživatelský zážitek.

Matfyz.cz

Československo 38–89: Herní debut 2015

Zástupci tvůrčího týmu: vedoucí projektu Vít Šisler, grafička Eva Nečasová a programátor Ondřej Paška (zleva; foto České hry)

Projekt Československo 38–89 má na svém kontě další ocenění. Jeho první díl zasazený do období protektorátu byl vyhlášen nejlepším debutem v české herní tvorbě roku 2015.

Interaktivní výuková simulace Československo 38–89: Atentát, za jejímž vývojem stojí tým odborníků z Matematicko-fyzikální fakulty UK, Filozofické fakulty UK a Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, získala na počátku května první místo v soutěži Česká hra roku. Úspěch sklidila v kategorii určené nejlepším debutům.

Oceněný Atentát je prvním příběhem z třídílného cyklu výukových simulací, které v sobě kombinují prvky interaktivního komiksu a počítačových her s archivními a filmovými zvukovými záznamy. Děj příběhu se rozvíjí na pozadí osudu poštovního úředníka Jindřicha Jelínka, jehož po atentátu na Reinharda Heydricha zatýká gestapo. Uživatel simulace zde vystupuje v roli úředníkova vnuka, který prostřednictvím rozhovorů s různými postavami pátrá po příčinách zatčení. Z různých úhlů pohledu se tak seznamuje s tématy, jako je holocaust, kolaborace či retribuční soudnictví, a získává komplexní pohled na jednu z klíčových událostí československých dě­jin.

O atraktivní černobílé grafické zpracování se postaral výtvarník Petr Novák alias Ticho 762. Hudební doprovod vytvořila skupina Dva.

Od doby, kdy byl projekt představen veřejnosti, sbírají jeho tvůrci ocenění doma i v zahraničí. Úspěchu v České hře roku předcházely cena děkana MFF UK za reprezentaci a propagaci a vítězství v soutěži vzdělávacích projektů Eduína. Na mezinárodním poli byl autorský tým ověnčen prvenstvím rovnou ve třech soutěžních přehlídkách, a to na European Conference on Games Based Learning, Games Learning Society Showcase a GALA Serious Game Award.


Mohlo by vás zajímat:

Československo 38–89 je nejlepší výukovou hrou roku 2015
Interaktivní příběh z období protektorátu slaví další úspěch
Interaktivní historie ve finále
Atentát přichází do škol

Další obrázky
comments powered by Disqus

Matfyz.cz

Univerzita Karlova
Matematicko-fyzikální fakulta
Ke Karlovu 3
121 16  Praha 2
IČ: 00216208
DIČ: CZ00216208
web fakulty
studuj na Matfyzu
e-shop