Pozor! Používáte zastaralý prohlížeč, stránka se nemusí zobrazovat správně. Aktualizujte jej a zlepšete tak svůj uživatelský zážitek.

Matfyz.cz

Nejlepší článek časopisu Kybernetika

Časopis Kybernetika je mezinárodní dvouměsíčník vydávaný Ústavem teorie informace a automatizace AV ČR. Publikuje práce z oblastí informatiky, statistického rozhodování, teorie pravděpodobnosti, operačního výzkumu a dalších disciplín.

Práce autorů prof. Viktora Beneše a dr. Markéty Zikmundové se stala nejlepším článkem časopisu Kybernetika za rok 2014.

Impaktový mezinárodní matematický časopis Kybernetika vydává Ústav teorie informace a automatizace Akademie věd České republiky. Časopis dává značný prostor stochastice, publikované teorie a metody mohou i nemusí nacházet uplatnění v teoretické informatice, teorii řízení, systémů, statistickém rozhodování či v operačním výzkumu.

Oceněný článek nese titul Functional of spatial point processes having a density with respect to the Poisson process a představuje základní výzkum v teorii pravděpodobnosti. Hodnotitelé jej vybrali z přibližně 50 článků, které v Kybernetice v roce 2014 vyšly. Článek uvádí první použití Wiener-Itóova integrálu (resp. reprezentace Fockova prostoru) k posouzení vlastností funkcionálů Gibbsovských bodových procesů, s aplikací ve stochastické geometrii. Dosud se tyto metody užívaly pouze ke studiu Poissonova procesu, nyní se však otevřely dveře k novým teoriím. Práce vzbudila ohlas při prezentaci na 18. Workshopu stochastické geometrie, stereologie a obrazové analýzy v březnu 2015 v Německu.

Celý oceněný článek si můžete přečíst na webu časopisu.

Na otázku, zda v blízké době chystají nějakou další publikaci, odpověděl za oba autory prof. Viktor Beneš. „Pro univerzitu je charakteristický neúprosný koloběh, kdy stávající studenti odcházejí a noví přicházejí. Markéta obhájila disertační práci a aktuálně působí na Ústavu matematiky Fakulty chemicko-inženýrské VŠCHT, kde bude vychovávat studenty a dál bádat. Já jsem do teorie funkcionálů Gibbsovských procesů zapojil nového doktoranda, který bude zanedlouho moci také publikovat,“ přibližuje povahu akademického prostředí prof. Beneš.

Oběma autorům k ocenění gratulujeme.

Další obrázky
comments powered by Disqus

Matfyz.cz

Univerzita Karlova
Matematicko-fyzikální fakulta
Ke Karlovu 3
121 16  Praha 2
IČ: 00216208
DIČ: CZ00216208
web fakulty
studuj na Matfyzu
e-shop