Pozor! Používáte zastaralý prohlížeč, stránka se nemusí zobrazovat správně. Aktualizujte jej a zlepšete tak svůj uživatelský zážitek.

Matfyz.cz

Rotunda sv. Václava: záchrana unikátní památky

Fragment románské dlažby, Autor: Khalil Baalbaki

Pomozte Matfyzu s rekonstrukcí rotundy, která byla 376 let ztracena a nedávno znovu nečekaně objevena. Jak na to a co za to dostanete?

Unikátní románská rotunda sv. Václava, která byla více než 300 let považována za zaniklou, byla znovu objevena, ačkoliv ji historikové považovali za definitivně ztracenou. Hledání památky, které trvalo několik staletí, připomínalo hledání bájného svatého grálu.

Unikátní nález i projekt rekonstrukce přibližují děkan Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy prof. Jan Kratochvíl, restaurátor ak. mal. Tomáš Rafl, archeoložka dr. Jarmila Čiháková a prorektor Univerzity Karlovy prof. Jan Royt.


Díky objevu už víme, že základy rotundy sv. Václava se ukrývají v budově MFF UK na Malostranském náměstí. Jejím objevením ale vše teprve odstartovalo, protože záchrana památky je teprve na začátku.

Zatím proběhly základní a nejakutnější archeologické práce – další akce, které jsou nutné pro zachování památky pro budoucí generace, vyžadují značné finanční prostředky.

Proto vznikl Projekt záchrany rotundy sv. Václava na Malostranském náměstí v Praze, na kterém se můžete podílet i vy. Jak? Darem na záchranu, za který kromě dobrého pocitu získáte ještě něco navíc.

Projekt je spolufinancován z EHP fondů 2009 – 2014, programová oblast č. 16, program CZ06.

Veškeré informace najdete zde.

Další obrázky
comments powered by Disqus

Matfyz.cz

Univerzita Karlova
Matematicko-fyzikální fakulta
Ke Karlovu 3
121 16  Praha 2
IČ: 00216208
DIČ: CZ00216208
web fakulty
studuj na Matfyzu
e-shop