Studium na Matfyzu vás připraví na prestižní povolání finančního a pojistného matematika nebo auditora.

Výzkumná činnost v oboru ekonometrie na Katedře pravděpodobnosti a matematické statistiky se soustřeďuje zejména na řešení problémů stochastické optimalizace, na testování struktury, stability a robustnosti stochastických programů, na hledání metod pro optimalizaci portfolií a řízení rizika včetně jejich výpočtové realizace, na generování scénářů budoucího vývoje, stresové (zátěžové) testy, studium užitkových funkcí, na modelování finančních a ekonomických časových řad. Například zde byly řešeny aktuální problémy Evropské měnové unie (EMU) v oblasti oceňování kreditních rizik pro neúplná a nehomogenní data.
S prakticky motivovanými problémy se studenti ekonometrie setkávají i ve výuce a při řešení diplomových prací. V rámci cvičení a seminářů se seznamují nejen s novými teoretickými výsledky, ale jsou vedeni také k týmové práci a k samostatnému zpracování konkrétních projektů podle požadavků a ve spolupráci se zadavatelem, což bývá většinou odborník z ekonomické praxe.
Množství nevyřešených problémů ve finanční a pojistné matematice, podobně jako v jiných oblastech matematiky, neustále narůstá. Finanční a pojistné produkty jsou díky globalizaci a zvyšující se konkurenci stále komplikovanější, obraty finančních transakcí nabývají enormních objemů (absolvent MFF UK je ředitelem společnosti pro algoritmické obchodování s obratem v řádu milionů miliard Kč).
Zvláštní postavení mezi absolventy oboru Finanční a pojistná matematika mají odpovědní pojistní matematici. Pojišťovny předkládají České národní bance výkaz schválený odpovědným pojistným matematikem vedeným v seznamu ČNB. V současnosti podmínky pro zapsání do tohoto seznamu splňují naši absolventi po tříleté praxi v pozici pojistného matematika
V oblasti výzkumu je v popředí analýza a modelování jevů finanční povahy v bankách, pojišťovnách, penzijních fondech a jiných finančních institucích. Řeší se např. problémy solventnosti, analyzují se finanční časové řady. V současnosti je velká pozornost věnována modelování rizika, zejména kreditního (zjednodušeně řečeno případ, kdy dlužník nesplácí úvěr). V této souvislosti se studují charakteristiky, jako je hodnota v riziku, koherentní míry rizika typu očekávaná extrémní ztráta aj. Z metodického hlediska se často užívají simulační metody, jak je naznačeno ve zjednodušeném obrázku č. 2.
Ekonometrie
Ekonometrie využívá prostředky matematiky a matematické statistiky k modelování složitých ekonomických jevů náhodného charakteru. Věnuje se analýze a verifikaci těchto modelů, předpovídání vývojových trendů a optimálnímu rozhodování v rámci ekonomických systémů při neúplné nebo chybějící informaci.
Studenti ekonometrie se mohou zaměřit na finanční matematiku, speciální partie matematické statistiky užívané v průmyslu a managementu, v průzkumu trhu ap., mohou si doplnit znalosti ekonomie, informatiky i abstraktní matematiky.
Uplatní se ve všech oblastech vyžadujících hlubší znalosti matematiky, matematické statistiky a ekonomie, především ve finančním sektoru a ve státním i soukromém managementu.
Ekonometrii lze studovat formou magisterského a doktorského studia na Katedře pravděpodobnosti a matematické statistiky. Magisterské studium navazuje na bakalářský obor Obecná matematika.
Finanční a pojistná matematika
Finanční a pojistná matematika se věnuje navrhování finančních a pojistných produktů a tvorbě odpovídajících matematických modelů.
Svět financí a pojišťovnictví ovlivňují procesy, které ve své podstatě jsou stochastické (náhodné). Např. pojišťujeme budoucí událost, o které nevíme, zda nastane či ne.
Studenti tohoto oboru získají znalosti finanční matematiky a finančního managementu, moderních softwarových systémů včetně symbolické matematiky (program Mathematica), účetnictví a oceňování finančních investic.
Na magisterském stupni pak hlubší znalosti stochastické analýzy, životního a neživotního pojištění a teorie rizika. Diplomové práce jsou často vedeny odborníky z praxe a řeší se v nich aktuální problémy.
Absolventy nalezneme téměř ve všech finančních institucích, auditorských firmách i ve státní správě. Někteří jsou členy představenstev akciových společností spojených s finančnictvím a pojišťovnictvím.
V osnovách bakalářského profesní ho oboru Finanční matematika jsou zahrnuty i některé pojistně-matematické disciplíny.
Po absolvování bakalářského oboru Obecná matematika se nabízí na Katedře pravděpodobnosti a matematické statistiky studium magisterského a doktorského oboru Finanční a pojistná matematika. Více informací o studiu najdete zde.