Pozor! Používáte zastaralý prohlížeč, stránka se nemusí zobrazovat správně. Aktualizujte jej a zlepšete tak svůj uživatelský zážitek.

Matfyz.cz

Nejvýznamnější objevy mise Cassini

Saturn s typickou soustavou prstenců. Jde o kompozici snímků, které sonda Cassini pořídila v roce 2010 (zdroj: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute)

Na Katedru geofyziky MFF UK se v březnu vrací prof. Christophe Sotin. Uznávaný planetolog a řídicí pracovník kalifornské Jet Propulsion Laboratory představí českému publiku nejdůležitější objevy mise Cassini k Saturnu.

Vesmírná sonda Cassini (NASA/ESA/ASI) umožnila vědcům po více než deset let studovat druhou největší planetu sluneční soustavy – plynného obra Saturn ovládaného divokými bouřemi a obklopeného systémem prstenců a ledových měsíců. Díky stovkám gigabytů dat a téměř půl milionu snímků objevili vědci pozoruhodné světy, kde řeky metanu tečou do metanových moří a kde gejzíry ledu a páry vystřikují do vesmíru z podpovrchového oceánu, který by mohl ukrývat podmínky vhodné k životu. Do Saturnova systému byl pomocí sondy v roce 2005 dopraven přistávací modul Huygens. Šlo o vůbec první objekt vytvořený na Zemi, jenž přistál na povrchu tělesa vnější sluneční soustavy.

V průběhu dvou desítek let nalétala sonda téměř osm miliard kilometrů. Na konci své služby provedla přes 20 blízkých průletů mezi planetou a jejími prstenci, poté 15. září roku 2017 plánovaně shořela v Saturnově atmosféře. Mise, na níž se podíleli vědci a inženýři z 27 zemí světa, dala jméno šesti novým měsícům, v mnoha případech jde o zcela unikátní vesmírná tělesa. Analýza dat přitom stále probíhá a umožňuje vědcům poodkrýt část příběhu formace naší sluneční soustavy.

Přednáška prof. Sotina The main discoveries of the Cassini/Huygens mission in the Saturn system se uskuteční ve středu 27. března od 10 h. v posluchárně T1 trojské budovy Matematicko-fyzikální fakulty UK (V Holešovičkách 2, Praha 8). K účasti je zvána široká veřejnost. Přednáška bude v anglickém jazyce.


Záznam proběhlé přednášky
Další obrázky
comments powered by Disqus

Matfyz.cz

Univerzita Karlova
Matematicko-fyzikální fakulta
Ke Karlovu 3
121 16  Praha 2
IČ: 00216208
DIČ: CZ00216208
web fakulty
studuj na Matfyzu
e-shop