Pozor! Používáte zastaralý prohlížeč, stránka se nemusí zobrazovat správně. Aktualizujte jej a zlepšete tak svůj uživatelský zážitek.

Matfyz.cz

Fyzika v praxi aneb Výlet do AV ČR a společnosti ATG

Studenti na exkurzi v badatelském centru PALS (foto: KPC)

Během listopadu se pro studenty Matfyzu otevřely brány dvou pražských vědeckých pracovišť – společnosti ATG a Ústavu fyziky plazmatu AV ČR.

V pátek 10. listopadu jsme v rámci exkurze pořádané Kariérním a poradenským centrem MFF UK zamířili do sídla společnosti ATG, které se nachází v pražských Letňanech. Největší tuzemská firma, zabývající se nedestruktivním testováním materiálů (NDT), působí na trhu více než 25 let. Kromě českých zákazníků spolupracuje s klientelou z dalších zemí střední Evropy a také z Asie – od Ruska přes Ukrajinu, Irák až po Omán. Nově začíná působit ve východní Asii. Vedle vlastních technologií společnost zaštiťuje i kvalifikaci odborníků po celém světě.

Ve firmě nacházejí uplatnění absolventi matematických a fyzikálních oborů, především pak ti s hlubšími znalostmi z oblasti termodynamiky, termomechaniky (pro navrhování proudění v nádobách), šíření ultrazvukových vln materiálem nebo materiálové fyziky.

V rámci exkurze jsme se seznámili s metodami kapilárního zkoušení, radiografickými metodami, metodami vířivého proudění, magnetickou práškovou metodou či průmyslovým využitím ultrazvuku. Studenti si sami vyzkoušeli hledání vad ve svarech pomocí úhlové sondy a nové techniky Phased Array či TOFD. Navštívili také bývalý kryt civilní ochrany, který dnes slouží jako prostor pro radiografické testování.

Po obědě účastníci navštívili i dceřinou společnost LA Composite. Ta se specializuje na výrobu kompozitních materiálů autoklávovou technologií, které jsou určeny především pro letecký průmysl. Mezi její zákazníky patří Airbus, Airbus Helicopters, DIEHL Aircabin, AugustaWestland, DAHER-SOCATA nebo Korean Air.

O týden dříve se studentům otevřelo pracoviště Ústavu fyziky plazmatu AV ČR v pražské Libni. Mezi jeho hlavní výzkumné činnosti se řadí řízení termojaderného slučování interakcemi plazmatu s jinými skupenstvími hmoty nebo likvidace odpadů v proudu plazmatu. Zájemci měli možnost prohlédnout si zblízka tokamak COMPASS. V badatelském centru PALS (Prague Asterix Laser System) se seznámili se studiem a aplikacemi plazmatu vytvářeného intenzivními laserovými svazky.

V příštím semestru zavítáme do turnovského centra TOPTEC, které se zabývá výzkumem a vývojem v oblasti ultrapřesné a speciální optiky.

Další obrázky
comments powered by Disqus

Matfyz.cz

Univerzita Karlova
Matematicko-fyzikální fakulta
Ke Karlovu 3
121 16  Praha 2
IČ: 00216208
DIČ: CZ00216208
web fakulty
studuj na Matfyzu
e-shop