Pozor! Používáte zastaralý prohlížeč, stránka se nemusí zobrazovat správně. Aktualizujte jej a zlepšete tak svůj uživatelský zážitek.

Matfyz.cz

Týden vědy a techniky nabídl diskuse o umělé inteligenci

Prof. Roman Barták (druhý zprava) na panelové diskusi Budoucnost umělé inteligence (foto: Pavlína Jáchimová / AV ČR)

Matfyz se zapojil do programu Týdne vědy a techniky AV ČR, který v Praze a dalších městech po celé České republice probíhal od 6. do 12. listopadu. Mezi hlavní témata letošního ročníku patřily robotika a umělá inteligence.

Téměř před sto lety se spisovatel a dramatik Karel Čapek zamýšlel nad možnými riziky umělé inteligence. Ve vědecko-fantastické divadelní hře R.U.R., v níž stroje vyhrají válku proti lidstvu, poprvé zaznělo slovo „robot“. Jak se od dob Karla Čapka proměnilo uvažování o robotech? Kam směřuje vývoj umělé inteligence a kde všude dnes chytré stroje nacházejí uplatnění? Takové otázky se probíraly na 17. ročníku Týdne vědy a techniky AV ČR.

Různé formy umělé inteligence se v posledních letech staly běžnou součástí života. Specializovaná umělá inteligence ovládá například mobilní telefony, navigace, překladač Google nebo e-mailové filtry nevyžádaných zpráv. Do centra pozornosti se navíc stále více dostávají sofistikované systémy, jako jsou autonomní vozidla, a s nimi spojená rizika.

Tématům, které v souvislosti s vyspělou umělou inteligencí řeší nejen současná informatika, ale také právo, psychologie či filozofie, se věnovaly dvě páteční panelové diskuse. Vedle dalších odborníků na nich vystoupili prof. Roman Barták z Katedry teoretické informatiky a matematické logiky a dr. Kateřina Veselovská z Ústavu aplikované a formální lingvistiky.

Příkladem složitého, nejen technologického úkolu, o němž se během diskuse řečnici zmínili, je vyřešení problému fungující kooperace systému s člověkem. „Pokud by na silnicích jezdila pouze autonomní vozidla, počet havárií by byl nejspíše velmi nízký. Nehody dnešních samořídicích aut způsobuje výhradně člověk, nikoli stroj,“ uvedl prof. Barták.

Roboti však nejsou pouze doménou vědců nebo vývojových center průmyslových firem. Díky dostupným komponentům a jednoduše ovládaným programům si je dnes může postavit i naprostý laik. O tomto aspektu robotiky a také o robotických soutěžích otevřených veřejnosti pohovořil dr. David Obdržálek, spolupořadatel mezinárodního Robotického dne, největší robotické soutěže v České republice.

Týden vědy a techniky AV ČR nabídl po celé republice více než 500 akcí s vědeckou tematikou. Kromě umělé inteligence patřily mezi ústřední témata také nanotechnologie, superlasery, civilizační choroby a potraviny pro budoucnost.

Další obrázky
comments powered by Disqus

Matfyz.cz

Univerzita Karlova
Matematicko-fyzikální fakulta
Ke Karlovu 3
121 16  Praha 2
IČ: 00216208
DIČ: CZ00216208
web fakulty
studuj na Matfyzu
e-shop