Pozor! Používáte zastaralý prohlížeč, stránka se nemusí zobrazovat správně. Aktualizujte jej a zlepšete tak svůj uživatelský zážitek.

Matfyz.cz

Česká stopa v Mexiku

Zástupci MFF UK spolu s dalšími účastníky konference New Trends in Physics Teaching

Ve dnech 25. až 28. května se v mexickém městě Puebla uskutečnila konference New Trends in Physics Teaching (Nuevas Tendencias en la Enseñanza de la Física). Jubilejního 25. ročníku se zúčastnili dr. Vojtěch Žák a dr. Marie Snětinová z MFF UK.

Na konferenci, která je určena hlavně mexickým středoškolským učitelům fyziky, ale má výrazný mezinárodní přesah, v minulých letech vystoupila řada odborníků na fyzikální vzdělávání, například Lilian C. McDermottová, Priscilla Lawsová, Eric Mazur, Laurence Viennotová, Eugenia Etkina nebo David Sokoloff.

Akce se pravidelně účastní také zástupci Matfyzu. Letos se na pozvání hlavního organizátora dr. Josipa Sliska Ignjatova po bok účastníků zařadili Dr. Marie Snětinová a dr. Vojtěch Žák, pracovníci katedry didaktiky fyziky MFF UK. Dr. Snětinová přiblížila problematiku řešení kvantitativních fyzikálních úloh (Solving of quantitative physics problems in a different way) a dr. Žák předvedl jednoduché fyzikální experimenty (Simple physics experiments for home, school and life).

Obě vystoupení, vedená z větší části formou workshopů a pronesená v angličtině a tlumočená do španělštiny, měla u přítomných velký ohlas. Několik desítek mexických učitelů si mohlo přímo na místě zkusit vyřešit několik fyzikálních úloh (a získat na ně netradiční úhel pohledu) nebo realizovat fyzikální experimenty, které mohou snadno zařadit do běžné výuky.

Z řad odborníků na didaktiku fyziky na konferenci letos vystoupili také zástupci USA, Izraele, Švýcarska a Ekvádoru. Konkrétně například prof. Igal Galili z Hebrew University of Jerusalem, jenž svým mnohostranný rozborem pojmů gravitační síla, tíhová síla a tíha apeloval na důležitost kulturního a historického dialogu v rámci fyziky a fyzikálního vzdělávání, a poskytl tak nové konkrétní podněty i pro fyzikální vzdělávání v ČR.

Další obrázky
comments powered by Disqus

Matfyz.cz

Univerzita Karlova
Matematicko-fyzikální fakulta
Ke Karlovu 3
121 16  Praha 2
IČ: 00216208
DIČ: CZ00216208
web fakulty
studuj na Matfyzu
e-shop