Pozor! Používáte zastaralý prohlížeč, stránka se nemusí zobrazovat správně. Aktualizujte jej a zlepšete tak svůj uživatelský zážitek.

Matfyz.cz

Robert Husák: Droni jako zábavní společníci

Droni jako zábavní společníci: Robert Husák se drony zabýval ve své úspěšně obhájené bakalářské práci (foto Robert Husák)

Slovo dron (nebo drone) už nám dnes zdaleka není neznámé. Jak se díky dronům můžeme bavit nám přiblíží Robert Husák, absolvent informatiky na Matfyzu a autor práce o ovládání dronů.

Když zaslechneme ve zprávách slovo „dron“ nebo „bezpilotní letoun“, obvykle to je v souvislosti s nějakou vojenskou operací a výčtem ztrát na životech. To může vyvolat mylný dojem, že droni jsou pouze prostředkem k ubližování lidem. Ve skutečnosti mají i spoustu mírových využití, od zachraňování obětí katastrof až po mapování terénu a monitorování růstu plodin. Dnes však ponecháme tyto praktické záležitosti stranou a zaměříme se na jednu funkci, která se na první pohled zdá neužitečná, ale pro člověka je nesmírně důležitá – zábava.

Možná se i vám už stalo, že jste nadšeně poskakovali v kotli na koncertu nějaké kapely a vzduchem kromě kelímků od piva občas proletěl i dron nesoucí digitální zrcadlovku. To je důkaz toho, že i filmaři jdou s dobou a nebojí se zapojit do svého řemesla nové technologie. V následujícím videu zachytili krásu několika míst v Praze; většina z nich bude důvěrně známá zejména nám, studentům informatiky na Matfyzu:


Jak by to vypadalo, kdyby se droni z pozice za kamerou postavili před ni? Odpovědí na tuto otázku je video z produkce Cirque du Soleil a historky z jeho natáčení:
Jedním z autorů tohoto videa je i charismatický profesor Raffaello D’Andrea, který vede výzkumnou skupinu zaměřenou na drony na univerzitě ETH Zürich. Atletické pohyby, které drony naučili, shrnul na konferenci TED:

Spousta dalších videí včetně stavění budov a hry na klavír je ke shlédnutí také na jejich webových stránkách. Jak vidíte, seriózní vědecké bádání a takřka dětská hravost k sobě mají v tomto oboru velmi blízko. To je také jedním z důvodů, proč je výzkum spojený s drony tolik populární na univerzitách po celém světě.

Ani Matfyz v tomto ohledu nezůstává pozadu. Já sám jsem měl šanci „zahrát“ si s kvadrikoptérou AR.Drone v rámci bakalářské práce. Cílem bylo prozkoumat, které zařízení je pro jeho ruční ovládání nejintuitivnější. K dispozici jsem měl kromě smartphonu, standardního joysticku a gamepadu také dvě 3D myši, Novint Falcon (video) a 3Dconnexion SpaceNavigator (video). Celý inventář najdete na fotce č. 4 v galerii.

Zájemci o umělou inteligenci si také přijdou na své. Jedním z příkladů úspěšných projektů je algoritmus pro lokalizaci drona v neznámém prostředí od mého spolužáka Jana Škody pod vedením pana profesora Romana Bartáka. V galerii najdete screenshot z programu, více informací je na jeho internetových stránkách.

Jak je vidět, možnosti dronů v oblasti zábavy a her jsou takřka neomezené. Je jen na nás, abychom popustili uzdu své fantazii a posunuli se opět o kousek dál.

Další obrázky
comments powered by Disqus

Matfyz.cz

Univerzita Karlova
Matematicko-fyzikální fakulta
Ke Karlovu 3
121 16  Praha 2
IČ: 00216208
DIČ: CZ00216208
web fakulty
studuj na Matfyzu
e-shop