Pozor! Používáte zastaralý prohlížeč, stránka se nemusí zobrazovat správně. Aktualizujte jej a zlepšete tak svůj uživatelský zážitek.

Matfyz.cz

Soukromí na síti: Je internet opravdu anonymní?

Otevíráme nový seriál věnovaný tipům, jak si ochránit soukromí na internetu.

Pro většinu koncových uživatelů představuje internet anonymní prostředí, kde si nikdo nemůže být zcela jistý, zda osoba na druhém konci drátu, se kterou komunikuje, je skutečně ta, za kterou se vydává. Toho využívají různí podvodníci, kteří z důvěřivých lidí dovedou vylákat citlivé informace a peníze.

Za monitorem se navíc člověk mnohdy cítí sebevědoměji a jedná troufaleji, než by jednal ve skutečném životě. V internetových diskusích si lidé neberou servítky a napíšou, co je zrovna napadne, aniž by se zamysleli nad důsledky svého jednání.

Měli bychom však mít na paměti, že každý, kdo používá internet, za sebou zanechává svou digitální stopu. Do té patří například ony výroky na diskusních fórech, naše emailová komunikace či stránky, které jsme navštívili.

Velký bratr nespí

Ve skutečnosti internet vůbec není anonymní! Každý počítač připojený k internetu má totiž své vlastní identifikační číslo – svou IP adresu. IP adresy mají pro fungování internetu zásadní význam, neboť bez nich by na netu nastal chaos. Informace by nevěděly, odkud se mají vysílat a kam se mají vracet. Internetová síť by se, obrazně řečeno, přetrhla.

Má to ale háček. Vaše IP adresa se zaznamenává na každé stránce, kterou navštívíte. Kromě toho se o vás daná stránka dozví, ve které zemi se nacházíte, a dokonce dokáže určit i vaši přibližnou geografickou polohu. Že to není možné? Můžete si to sami ověřit na stránce https://whatsmyip.com/.

Určitě jste si pak někdy všimli, že hledáte-li na Googlu nějaký produkt, zobrazuje se vám potom daný výrobek téměř na všech stránkách, které navštívíte. Internetoví giganti jako Google nebo Facebook totiž kromě IP adresy shromažďují i historii našich vyhledávání a především pak naše soukromé informace, které jim s ochotou sami poskytujeme.

Google nabízí bezplatné úložiště dat, kam si mnoho lidí ukládá své dokumenty, fotografie i další cenné soubory. Facebook se zase stal místem, kde můžeme bezplatně sdílet naše životy s okolním světem. Že se obchody s našimi informacemi oběma firmám vyplácejí, pak dokazují jejich mnohamiliardové roční zisky.

Měli bychom proto začít panikařit? Nikoliv, opatrnost je ale na místě. Internet je založený na důvěře. Nejde jím brouzdat bez zanechání stop. Bohužel my, koncoví uživatelé, jsme na tom nejhůře. Problém internetu je, že do něj nevidíme. Nevidíme, kdo s námi komunikuje, a nevidíme ani, kdo naše procházení sleduje a jak s našimi daty nakládá. Naštěstí existují způsoby, jak se proti tomuto informačnímu vykořisťování úspěšně bránit. O tom ale více v dalším článku.

Další obrázky
comments powered by Disqus

Matfyz.cz

Univerzita Karlova
Matematicko-fyzikální fakulta
Ke Karlovu 3
121 16  Praha 2
IČ: 00216208
DIČ: CZ00216208
web fakulty
studuj na Matfyzu
e-shop