Pozor! Používáte zastaralý prohlížeč, stránka se nemusí zobrazovat správně. Aktualizujte jej a zlepšete tak svůj uživatelský zážitek.

Matfyz.cz

Absolvent Matfyzu ve finále IT SPY

Detektor Timepix3, ze kterého se skládá nová gama kamera (obrázek: Medipix, CERN)

Petr Mánek je jedním z devíti finalistů prestižní soutěže, která hodnotí nejlepší diplomové práce z oblasti IT. Veřejnost může jeho projekt podpořit svým hlasováním do 25. listopadu.

Čerstvý absolvent Matfyzu Petr Mánek stojí za návrhem nového typu gama kamery. Podobně jako infračervené kamery, gama kamery zobrazují neviditelnou část světelného spektra, která odpovídá paprskům radioaktivního gama záření. Petr Mánek navrhl nové zařízení s použitím moderních pixelových detektorů Timepix3 vyvinutých Evropskou organizací pro jaderný výzkum (CERN).

„Nová kamera je oproti předchozím verzím několikanásobně menší a lehčí. Lze ji proto využívat v dosud nepřístupných podmínkách, například na létajících dronech či jako mobilní zobrazovací přístroj používaný v lékařství či při dekontaminaci zamořeného prostředí. Software pro zpracování měření byl optimalizován, aby umožnil využít vyšší účinnosti zařízení. Díky tomu může kamera měřit rychleji a z větší vzdálenosti,“ přibližuje svůj projekt Petr Mánek.

Do finálového kola soutěže IT SPY se probojovalo celkem devět diplomových prací z oblasti IT, které byly v letošním roce obhájeny na českých a slovenských univerzitách. Slavnostní vyhlášení výsledků se uskuteční 6. prosince v malostranském refektáři. Absolutní vítěz obdrží odměnu ve výši 1 000 eur. Během finálového ceremoniálu bude předána také cena odborných novinářů, cena za komunikaci projektu a cena veřejnosti.

Diplomovou práci Petra Mánka s názvem „Systém pro 3D lokalizaci zdrojů gamma záření Comptonovou kamerou založenou na detektorech Timepix3“ můžete do neděle 25. listopadu podpořit svým hlasem zde.

Další obrázky
comments powered by Disqus

Matfyz.cz

Univerzita Karlova
Matematicko-fyzikální fakulta
Ke Karlovu 3
121 16  Praha 2
IČ: 00216208
DIČ: CZ00216208
web fakulty
studuj na Matfyzu
e-shop