Pozor! Používáte zastaralý prohlížeč, stránka se nemusí zobrazovat správně. Aktualizujte jej a zlepšete tak svůj uživatelský zážitek.

Matfyz.cz

Ostravští gymnazisti navštívili Matfyz

Studenti Wichterlova gymnázia na návštěvě trojského areálu MFF UK

Téměř třicet studentů ostravského Wichterlova gymnázia navštívilo koncem září Matfyz. Čekal je bohatý program plný exkurzí a fyzikálních experimentů.

Wichterlovo gymnázium v Ostravě patří mezi fakultní školy, pro které Matfyz pravidelně pořádá exkurze na svá pracoviště, přednášky s vědeckou tematikou a další zajímavé akce.

V pondělí 25. 9. 2018 přijelo na třídenní exkurzi na MFF UK 29 studentů v doprovodu učitelů. Na úvod je čekala přednáška Michala Žáka o předpovídání počasí. S výzkumem realizovaným na Katedře fyziky nízkých teplot středoškoláky seznámila Petra Hrubcová. Ústav částicové a jaderné fyziky jim představil Vojtěch Pleskot. Od Martiny Kekule se studenti dozvěděli, k jakým výzkumům slouží oční kamera. S částicovou kamerou MX10 je seznámila Zdeňka Koupilová. V závěru dne pak zhlédli sérii fyzikálních pokusů v podání studentů učitelství fyziky Víta Bočka, Terezy Fürstové a Tomáše Doláka.

V úterý dopoledne skupinu čekala návštěva odborných pracovišť Fyzikálního ústavu na Karlově a seznámení s elektronovou mikroskopií, laserovou spektroskopií, RTG strukturní analýzou a problematikou přípravy krystalů. Odpoledne program pokračoval na Malé Straně. Lukáš Kolek představil úspěšnou počítačovou hru Attentat 1942, na jejímž vývoji spolupracovali odborníci z Matfyzu, FF UK a AV ČR. Luboš Veverka studenty seznámil s historií Profesního domu, ve kterém dnes sídlí informatická sekce Matfyzu, a provedl je také zrekonstruovanou svatováclavskou rotundou.

Poslední den si účastníci zaexperimentovali v interaktivní fyzikální laboratoři pod vedením Petra Kácovského a Marie Snětinové. S Pavlem Böhmem a Jakubem Jermářem si pak na Katedře didaktiky fyziky vyzkoušeli práci s měřicím systémem Vernier. Zpátky do Ostravy odjížděli v doprovodu svých učitelů Petry Kňurové a Antonína Balnara spokojení a plní zážitků.

Další obrázky
comments powered by Disqus

Matfyz.cz

Univerzita Karlova
Matematicko-fyzikální fakulta
Ke Karlovu 3
121 16  Praha 2
IČ: 00216208
DIČ: CZ00216208
web fakulty
studuj na Matfyzu
e-shop