Pozor! Používáte zastaralý prohlížeč, stránka se nemusí zobrazovat správně. Aktualizujte jej a zlepšete tak svůj uživatelský zážitek.

Matfyz.cz

Matfyz přivítal zástupce fakultních škol

Experimentování v interaktivní laboratoři (foto: KDF MFF UK)

Projekt Fakultních škol má za sebou další rok fungování. Matfyz a zástupci fakultních škol jej na konci listopadu završili výročním setkáním v pražské Troji.

Cílem projektu Fakultních škol při MFF UK je navázat užší spolupráci s vybranými středními a základními školami, podporovat kvalitní výuku matematiky, fyziky a informatiky a pomáhat při práci se zájemci o tyto obory. S fakultou aktuálně spolupracuje více než dvacet škol z celé České republiky.

V prostorách Katedry didaktiky fyziky (KDF) MFF UK v pražské Troji přítomné uvítal proděkan pro PROpagaci dr. Martin Vlach a dr. Leoš Dvořák, vedoucí KDF. Předsedkyně pracovní skupiny pro fakultní školy dr. Dana Mandíková vzpomenula akce, které se v letošním roce podařilo uskutečnit. Na závěr zúčastněné čekala prohlídka interaktivní fyzikální laboratoře.

Pro studenty fakultních škol Matfyz pravidelně pořádá exkurze na svá vědecká pracoviště. Na své půdě letos fakulta přivítala například studenty Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci nebo studenty z pražského gymnázia Na Vítězné pláni, pro které byla přichystaná fyzikální show s pokusy z oblasti mechaniky, elektrostatiky nebo molekulové fyziky a termiky.

Fyzikální pokusy pro střední školy (foto: KDF MFF UK)

Na třídenní návštěvu přijeli studenti a jejich učitelé z Wichterlova gymnázia v Ostravě. Na Matfyzu se mj. seznámili s disciplínou laserové spektroskopie, vyslechli si přednášku o předpovídání počasí a prohlédli si nejen vědecká pracoviště, ale také zrekonstruovanou svatováclavskou rotundu, která se nachází v budově Matfyzu na Malé Straně.

Úspěšně se rozvíjí také spolupráce v oblasti studentských prací. Studenti mají možnost spolupracovat s odborníky z Matfyzu, například s meteorologem Michalem Žákem, s Mgr. Peterem Kúšem z Katedry fyziky povrchů a plazmatu anebo s dr. Martinou Kekule, která se věnuje výzkumům s oční kamerou.

Více než tři stovky studentů také během roku navštívily interaktivní fyzikální laboratoř, ve které mohly realizovat vlastní experimenty. S úspěchem se setkávají také pravidelně pořádané fyzikální pokusy pro středoškoláky, které letos zhlédlo více než tisíc studentů.

Ze setkání se zástupci fakultních škol (foto: KDF MFF UK)

Věříme, že okruh škol, které úzce spolupracují s Matfyzem, se bude i nadále rozšiřovat, a spolu s ním bude růst i počet studentů, kteří třeba právě díky této spolupráci objeví kouzlo vědy.

Další obrázky
comments powered by Disqus

Matfyz.cz

Univerzita Karlova
Matematicko-fyzikální fakulta
Ke Karlovu 3
121 16  Praha 2
IČ: 00216208
DIČ: CZ00216208
web fakulty
studuj na Matfyzu
e-shop